Jednu z největších teroristických akcí světa prý spáchaly USA. O "hodných" a "zlých" teroristech se rozepsal Oskar Krejčí

18.10.2015 7:19 | Zprávy

Žijeme ve světě, který rozeznává hodné a zlé teroristy. Politolog Oskar Krejčí v rozhovoru pro První zprávy.cz ale konstatuje, že vlastně nelze rozeznat „hodného“ a „zlého“ teroristu. Definic terorismu by se sice našlo více, ale i ty nejužší mohou narazit např. na faktické počínání Spojených států za druhé světové války. Nemluvě o tom, že se často zapomíná na sociálně-ekonomický aspekt terorismu a boje proti němu.

Jednu z největších teroristických akcí světa prý spáchaly USA. O "hodných" a "zlých" teroristech se rozepsal Oskar Krejčí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesof Oskar Krejčí na Vratimovském semináři

Zásadním problémem je, že nemáme mezinárodně uznanou definici terorismu, mezinárodního terorismu, jeho financování a tak podobně. Na definici se sice pracuje asi od roku 1996, ale vše uvízlo na mrtvém bodě. Problematické mimo jiné je odlišit např. národně-osvobozenecký boj, který je přípustný, od jiného typu násilí, jež je z mezinárodního hlediska nepřijatelné.

Existují ale lokální dohody o boji s terorismem. Jednu má i Evropská unie. „Kouzelným příkladem regionálních norem je Strategie EU pro boj s terorismem, kterou v listopadu 2005 schválili ministři spravedlnosti států Evropské unie. Ta v rámci boje proti terorismu rozebírá úkoly týkající se prevence, ochrany, stíhání a reakce. A teď to přijde: definici terorismu se prostě vyhýbá,“ podotýká Krejčí.

Celý rozhovor najdete zde

Sám by upřednostňoval co nejužší definici terorismu jako politicky zacíleného násilí proti civilnímu obyvatelstvu. Nejde o útok na armádu nebo jiného představitele státní moci, ale na nezúčastněné občany. I tato definice je však problematická. „I takto se ovšem do definice terorismu vejde aktivita státu, například teror francouzské revoluce či plošné bombardování Tokia (vojáky USA- pozn. PL)  za druhé světové války,“ pokračuje politolog.

Nesmíme zapomínat ani na sociálně-ekonomický rozměr celého problému, který je dobře patrný např. v Nigérii. „Nigérie je až schematickou ukázkou sociálních příčin terorismu. Se svými více než 180 miliony obyvatel je nejlidnatějším státem Afriky. Je také zemí s jednou z největších porodností na světě. Zároveň je to stát, kde podle údajů Světové banky počet lidí žijících za méně než 1,25 dolaru na den převýšil 99 milionů, přičemž tam množství takto chudých lidí roste…,“ podotýká Krejčí s poukazem na to, že právě v Nigérii působí teroristická skupina Boko Haram.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji

8:31 Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji

V Jižní Koreji to vře. Prezident vyhlásil stanné právo a oznámil národu, že neměl jinou možnost. Jen…