Od roku 2005, kdy centrum začalo průzkumy spokojenosti Čechů se členstvím v Unii dělat, se podíl spokojených pohyboval vždy zhruba mezi čtvrtinou až třetinou dotázaných. Pouze v letech 2008 a 2009 dosáhl 40 procent, nejvyšší úrovně za sledované období. Naopak nejníže, na 25 procentech, byla spokojenost kromě letoška také v roce 2012, v roce 2013 pak byla na 26 procentech.
Oproti loňsku klesla spokojenost se členstvím o sedm procentních bodů. CVVM také minulý týden oznámilo, že na rekordně nízkou úroveň se meziročně propadla důvěra Čechů v EU. Unii nyní věří jen zhruba třetina lidí. Pokles v obou případech souvisí pravděpodobně s migrační krizí, protože právě postup EU v otázce migrace hodnotí většina obyvatel Česka negativně.
Navzdory poklesu spokojenosti se členstvím v EU a důvěry v Unii i nadále převažují lidé, podle kterých má Česká republika zůstat členem EU. Myslí si to podle průzkumu 51 procent Čechů, opačný názor má 39 procent lidí.
Jako zápornou stránku členství v Unii zmiňují Češi stejně jako v minulých letech nejčastěji nárůst byrokracie nebo přílišné omezování unijními předpisy. Za kladnou stránku naopak většina lidí považuje třeba zlepšení možností studia či práce v EU nebo velký přísun evropských dotací.
Se členstvím v Unii jsou nejvíce spokojeni mladí lidé, častěji patří ke spokojeným také vysokoškoláci a studenti, podnikatelé i zaměstnanci. Nespokojení jsou častěji důchodci. Z hlediska politického zaměření jsou spokojenější častěji sympatizanti ČSSD a ODS, kdežto výrazně nespokojeni jsou voliči KSČM.
Průzkum uskutečnilo CVVM v období od 4. do 11. dubna. Zúčastnilo se ho 1 063 lidí starších 15 let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk