Jídlo jako luxus, ceny letí nahoru? EU škodí, musíme být soběstační, zní od Okamury

18.09.2020 11:43 | Zprávy

Ceny potravin stále letí vzhůru, přispěla k tomu i krize způsobená šířením koronaviru. Ceny některých komodit stouply dokonce o čtvrtinu. Vyřešila by to pomoc státu namířená k zajištění potravinové soběstačnosti naší země. Některé strany jsou o tom přesvědčeny. Mluví o tom především hnutí SPD Tomia Okamury.

Jídlo jako luxus, ceny letí nahoru? EU škodí, musíme být soběstační, zní od Okamury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě upečený chléb

Jedním z mnoha důsledků koronakrize je růst ceny potravin. Zdražilo hlavně ovoce či zelenina, ale i další produkty, což by se mohlo negativně podepsat na životní úrovni nízkopříjmových skupin obyvatelstva, především seniorů. 

V té souvislosti se opět začalo výrazněji hovořit o nutnosti zajistit pro Českou republiku potravinovou soběstačnost. Dnes jsme odkázáni na dovoz z desítek jiných zemí, což podle některých analytiků vede k vyšším cenám. Je to logické. Dovést rajčata ze Španělska vyjde dráž, než z polí na Třebíčsku. Jenže pro pěstování potřebných komodit ve velkém, aby zároveň nešlo o luxusní potraviny, by bylo nutné vytvořit podmínky. 

Někteří politici vytahují téma potravinové soběstačnosti zpravidla před volbami a poté, co se uzavřenou volební místnosti nechají téma opět na několik let usnout. 

Zemědělští experti často vzpomínají, že pokud by politici skutečně chtěli, lze s problémem něco udělat. Vzpomínají v té souvislosti na doby poměrně nedávné, kdy jsme si dokázali domácí poptávku pokrýt sami a ještě jsme vyváželi. Nejde přitom zdaleka jen o vzpomínaná rajčata. Týká se to i masa, třeba vepřového. 

Hnutí SPD dlouhodobě upozorňuje, že velký podíl na likvidaci domácí produkce měl rozmach obchodních řetězců, které za účelem vysokých marží tlačí výkupní ceny na minimum a kvalitní české potraviny za takovou cenu není možné vyrobit. Pak je nutné dovážet nekvalitní potraviny odjinud. 

“Evropská komise podle nového prezidenta Agrární komory informovala Česko, že návrh zákona (který podporuje i hnutí SPD) na to, aby v obchodech bylo určité množství českých potravin, je v rozporu s jednotným evropským trhem! Opět vidíme, že Evropská unie z nás chce mít svou kolonii, kam může dovážet své potraviny horší kvality! EU nepomáhá, ale škodí,” míní hnutí Tomia Okamury.

V Poslanecké sněmovně proto už nějaký čas leží návrh zákona, podle něhož by obchodní řetězce musely od příštího roku nabízet minimálně 55 procent českých potravin s tím, že každoročně by se tento podíl zvedal o pět procentních bodů až do výše 85 procent. Návrh zákona však politické strany ve Sněmovně rozděluje. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …