"Mluv dostatečně dlouho o tom, že je nutné něco udělat a potřeba to udělat zmizí." Takové pravidlo podle krajana z Kanady a přírodovědce Jiřího Jírovce potvrzuje v souvislosti s uprchlíky česká vláda. Povinné kvóty pro přerozdělování běženců, které navrhovala Evropská komise proti stanovisku mnohých členských zemí, minulý týden v Bruselu neprošly, Sobotkova vláda tak podle Jírovce získala čas pro odklad problému. Buď si "štědřejší země" uprchlíky rozeberou, nebo nastane situace takového rázu, že k nám uprchlíci, čekající v přijímacích zemích, už nebudou chtít, protože v České republice nebudou vítáni kvůli barvě pleti, chorobě nebo vládou indukované xenofobii. Tak vnímá Jírovec způsob, jakým vláda přistupuje k řešení krize.
"Kvóty padly a tak si vláda může natřásat peříčka a předstírat, že jsme, ale opravdu jsme ochotni pomáhat. Není to povinné a tím odpadá nutnost něco udělat. Těch pár stovek afrických negrů a nebo prožluklých Arabů půjde někam jinam. Hurá," odhaduje Jiří Jírovec, co se honí hlavou nejen českému premiérovi.
Celý komentář Jiřího Jírovce:
Kanadský profesor Lawrence Peter formuloval základní zákon platící pro hierarchickou společnost: "In a Hierarchy every employee tends to rise to his own level of incompetence." V českém překladu to znamená, že se každý zaměstnanec v takové společnosti časem stává neschopným. Profesor Peter k tomu dodává, že užitečnou práci mohou vykonávat jen lidé, kteří tento vrcholný stav vlastní existence ještě nedosáhli.
Jsou-li takoví lidé ve špičkové funkci, začnou žvanit, tedy chovat se podle dalšího pravidla (někdy připisovaného Murphymu): "Spent sufficient time to prove a need and the need will disappear." Volně přeloženo: Mluv dostatečně dlouho o tom, že je nutné něco udělat a potřeba to udělat zmizí.
Pravdivost Peterova zákona a jeho okrajových výroků velmi pěkně potvrzuje česká vláda. Zejména v souvislosti s problémem uprchlíků. Je pozoruhodné, že její neschopnost uniká i jinak bdělým moderátorům veřejnoprávní ČT. Nebo snad již i oni dosáhli …?
Český premiér není schopen odvést ani tak nepatrný kousíček užitečné práce, jakým je vysvětlit zmateným občanům velmi jednoduchého principu nakládání s uprchlíky. Pro uprchlíky totiž existují takzvané přijímací země. To jsou ty první bezpečné, kam utíkající fyzicky vstoupí. Česko takovou zemí není, pokud pomineme vzdušnou cestu třeba ze Sýrie a nebo Libye do Prahy. Nejsme Maďarsko, Řecko nebo Itálie.
Přijímací země má obecně povinnost převzít a vyhodnotit od žadatele jeho žádost. Může uprchlíka buď odmítnout a vrátit tam, odkud přišel, nebo se o něj postarat po dobu, než mu některá z cílových zemí poskytne povolení přijet. Návrat současných uprchlíků do rozvrácených zemí není jednoduchý, proto se o něm moc nemluví.
Česko je typickou cílovou zemí a té nehrozí, že by musela vzít, koho nechce, ať již kvůli barvě pleti, chorobě, nedostatku vzdělání a nebo jakémukoli jinému handicapu.
V současné době směřují uprchlíci především do Evropy. Tady nastává problém, protože většina cílových zemí je součástí EU a tak jim je žinantní vyvěsit cedulku "nepříjímáme".
Sobotkové a spol. tedy hledají čas pro odklad. Třeba si uprchlíky "štědřejští země" rozeberou a bude po starosti.
Může samozřejmě vypuknout situace takového rázu, že se uprchlíci, čekající v přijímací zemi (Itálii a Řecku především), dozvědí, že už v Česku nebudou kvůli barvě pleti, chorobě a nebo jen tak kvůli vládou indukované xenofobii, vítáni. Nebudou k nám chtít. Vláda udělá z této nouze cnost a bude žvanit o tom, že nemůžeme být jako komunisti a nutit lidi, aby šli jinam, než chtějí. Takže by prý stejně odešli. Zvlášť, když je ten schengenský prostor.
V míře, která se dá vydržet, sleduji internetovou ČT. Argumenty o snadnosti pohybu po Evropě jsem tam zaslechl. Nikoli však velmi jednoduchou otázku ohledně omezení pohybu uprchlíků mezi jednotlivými zeměmi. Ta omezení, administrativní i osobní samozřejmě existují. Schengen je dobrý pro turisty a pro možnost občanů členských států EU jít za prací.
Kvóty padly a tak si vláda může natřásat peříčka a předstírat, že jsme, ale opravdu jsme ochotni pomáhat. Není to povinné a tím odpadá nutnost něco udělat. Těch pár stovek afrických negrů a nebo prožluklých Arabů půjde někam jinam. Hurá.
Lid bude spokojen a ve svém nadšení přehlédne, že neschopnost, projevená vládou ohledně jednoduché věci, je varováním, že se nebude chovat jinak, když půjde o deset miliónů obyvatel Česka. Je to pořád dokola. Je to marné, je to marné…
- Politika a společnost JINÝMA OČIMA
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jr