Před volbami do Poslanecké sněmovny se zdálo, že prezident Miloš Zeman stojí na straně Andreje Babiše. Po sněmovních vítězných volbách Zeman jmenoval Babišovu vládu, ač dobře věděl, že Babiš nezíská podporu ve Sněmovně. Chtěl odstavit od moci vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD). Před prezidentskými volbami zase Andrej Babiš podpořil Miloše Zemana.
Ale potom, co Miloš Zeman obhájil prezidentský post, začalo spojenectví obou pánů chladnout. Prezident Miloš Zeman se např. stavěl kriticky k vyhošťování tří ruských diplomatů z Česka. Babiš je přesto nechal vyhostit. Stejně tak dává Babiš najevo, že nechce připustit hlasování o odchodu z EU a z NATO v referendu. Zeman dává najevo, že by proti takovému referendu nic neměl, byť by podle svých vlastních slov hlasoval pro setrvání v EU.
Pokud budou roztržky pokračovat, může stále častěji docházet ke konfliktům. A v takovém případě by se prý Zeman měl mít na pozoru.
„Jisté je, že Zeman nemá proti sobě už Bohuslava Sobotku, kterého mohl s přispěním páté kolony v ČSSD i Babiše okopávat. Má proti sobě silného hráče, který se, jak víme, v boji o moc neštítí téměř ničeho. A který také pravděpodobně ví, že koalice ANO s ČSSD, s podporou komunistů, nemusí být pro něho nakonec nejlepším řešením, protože post-sobotkovská ČSSD a KSČM jdou na ruku Zemanovi. Příští měsíce budou tedy nepochybně zajímavé,“ uzavřel Pehe.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp