„Žijeme v horší době, než jsme žili před 10 lety, ale každá epocha má slunné i mrazivé dny. Ani Cyril s Metodějem to na Moravě neměli jednoduché,“ říká znalec historie, ústavní právník, docent Zdeněk Koudelka. „Právě v dobách krizových se zjeví velké osobnosti, ukáže se jejich statečnost, víra a odhodlání, ale také zbabělost a zákeřnost jiných. Evropa díky hloupé bruselské a berlínské politice zeleného údělu, migrantského vítačství a odmítání si přiznání pravdy, že Západ již světu nevládne, chudne a upadá,“ připomíná dnes 5. července, když slavíme svátek slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a jejich příchod na Velkou Moravu.
Podle Koudelky máme stále šanci. „Stále však je velká naděje na návrat spokojeného života do Evropy. Podmínkou je výměna politických hlupáků, kteří Evropu potápí, za politiky, jež nebudou chtít toužit po světovládě, vést válku a dělat převraty či revoluce všude možně po světě, kteří nebudou chtít klimatismem či nějakým dalším covidismem okrádat lidi a přihrávat obrovské zisky nemnoha vyvoleným. Občané to mají ve volbách stále v rukou. Je na nich, co si zvolí. Přeji republice i Moravě, aby v příštích volbách zvítězili ti, kteří mohou Moravu, Slezsko i Čechy z bídy vyvést, a ne ti, kteří bídu prohlubují, stát zadlužují a řinčí zbraněmi,“ uvedl.
Vyvěšují se moravské vlajky. A letos?
Se svátkem souvisí i používání vlastní vlajky. „Vyvěšování moravské vlajky na svátek sv. Cyrila a Metoděje se díky řadě moravských iniciativ a aktivních Moravanů stalo běžnou praxí. Svátek sv. Cyrila a Metoděje 5. července je fakticky zemský svátek Moravy, jsou totiž patroni Moravy, jako je patronem Čech sv. Václav (svátek 28. září) a patronkou Slezska sv. Hedvika (svátek 16. října),“ popsal Koudelka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá