Jste proti sjednocené Evropě? Tak jste váleční štváči na výplatní pásce Kremlu. A to není zdaleka vše. Básník a literární kritik se obsáhle rozepsal o současné EU

18.12.2015 6:36 | Zprávy

Básník a literární kritik Štěpán Hobza se na webu Česká pozice rozepsal o současných politických problémech Evropské unie. Evropa se podle něj musí sjednotit, jinak nemá žádnou budoucnost; a odpůrce tohoto sjednocení lze označit za „válečné štváče“.

Jste proti sjednocené Evropě? Tak jste váleční štváči na výplatní pásce Kremlu. A to není zdaleka vše. Básník a literární kritik se obsáhle rozepsal o současné EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Na úvod se Hobza věnuje rozboru vyjádření lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna a předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze. Ti oba v poslední době uvedli, že Evropská unie má před sebou horší časy, ve kterých se za ni budeme muset postavit. Dlouhou budoucnost EU nepředpokládá například ani britský ekonom Philippe Legrain.

„Není to poprvé, co někdo říká, že EU je před zhroucením. Podobné názory se objevovaly v různých stadiích krize eurozóny od roku 2009,“ píše Hobza a dodává, že dnes se však již nejedná o pouhou fantazii.

Svoji analýzu, proč by byl rozpad Evropské unie krokem zpět, začal již rokem 1492, kdy si Evropa „začala podmaňovat svět“. Problém však byl, že sama Evropa nebyla jednotná, což vedlo k mnoha sporům a následně i válkám. „Vrchol nastal ve 20. století, kdy po dvou nejstrašnějších válkách v dějinách lidstva, jež jsou sice označované za světové, ale byly především evropské, Evropa definitivně ztratila dech a – vykrvácela,“ píše Hobza a dodává, že svou moc předala Sovětskému svazu a USA.

Sovětský svaz následně padl, Evropa se opět rádoby sjednotila pod taktovkou EU, Rusko se však vzchopilo a začalo projevovat svoje mocenské zájmy. „To, že Kreml štědře, a především koordinovaně podporuje euroskeptické (a vesměs nacionalistické) strany v celé Evropě, není žádnou novinkou – Rusko chce slabou a roztříštěnou Evropu,“ vysvětluje Hobza a dodává, že se to Rusku daří.

Celou situaci Hobza přirovnává k antickým dobám, kdy existovalo několik silných řeckých městských států, které se mezi sebou tak dlouho hašteřily, až je celé vyčerpané pohltil z východu Řím, který do té doby jen přiléval olej do ohně. „Je to jen historická analogie – netvrdím, že cílem Vladimira Putina je začlenit Evropu do Ruské federace.“

A proto je třeba, aby byla Evropa jednotná – „pouze celistvá a silná bude schopná samostatného rozhodování a bytí.“ Rozhodně však nemá význam doufat, že toho dosáhnou populistické pravicové strany. Hobza následně cituje někdejšího italského premiéra Alcide de Gasperiho: ‚Politik myslí na příští volby, státník na příští generace.‘ V tomto smyslu má Evropa nadbytek politiků – na příležitost jich neustále čeká hustá řada.“

„Rozdělená Evropa je Evropou skrčenou v koutě a bez vlastní vůle – ve stínu mnohem silnějších hráčů,“ píše Hobza a dodává, že kvůli tomu, že nejednotná Evropa mohla za dvě největší války za posledních 100 let, je pak možné „označit odpůrce sjednocené Evropy za válečné štváče.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…