Kalousek svůj názor k bezplatné stravě v nemocnicích sdílel v rámci rozhodnutí pražské Všeobecné fakultní nemocnice, která změnila jídelníček, který tamním pacientům dosud přinášel pochutiny podle receptů pocházejících z 50. let. O změně dosti zastaralých jídelníčků se snaží i samotné Ministerstvo zdravotnictví.
„Názory na zdravou výživu se vyvíjejí, O. K. Problém však vidím v tom, že stravování v nemocnici máme zdarma. Škodíme tím sami sobě. Peníze ze zdravotního pojištění jsou limitované, a čím více toho projíme, o to horší budeme mít péči. Doma také nejíme zdarma,“ pronesl na to na twitteru Kalousek.
Názory na zdravou výživu se vyvíjejí, O. K. Problém však vidím v tom, že stravování v nemocnici máme zdarma. Škodíme tím sami sobě. Peníze ze zdravotního pojištění jsou limitované a čím více toho projíme, o to horší budeme mít péči. Doma také nejíme zdarma. https://t.co/wWCO4FhLTX
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) June 22, 2021
Problém podle něj je, že kvůli tomu, že se „prožerou“ peníze na lékařskou péči, už pak nezbývají finance na samotné výkony. „Nic proti lepší stravě, ale zaplaťme si ji. Doma také jíme a platíme si za to. V nemocnicích ročně projíme miliardy, které pak chybí na výkony, a pořádáme sbírky pro výkony, které nechce pojišťovna zaplatit, protože na ně nemá. Nemá na ně, protože jsme to prožrali. Absurdní,“ dodal Kalousek.
V diskusi lidé povětšinou sdíleli podobný názor, jako politik, někteří by dokonce uvítali i vrácení dalších poplatků. „Velmi bych uvítal návrat poplatků za hospitalizaci. Fungovaly i jako kontrola její délky a argument, proč se i třeba stravování pokoušet zlepšit. Pevně doufám, že se podobného opatření třeba i možností připojištění dočkáme po volbách,“ napsal například lékař Michal Šotola.
Velmi bych uvítal návrat poplatků za hospitalizaci. Fungovaly i jako kontrola její délky a argument, proč se i třeba stravování pokoušet zlepšit. Pevně doufám, že se podobného opatření třeba i možností připojištění dočkáme po volbách.
— Michal Šotola (@MichalSotola) June 22, 2021
Ne všichni ovšem byli nadšení. „Jak zadarmo? Pokud si platím povinně pojištění, nedostávám zadarmo nic. Proč zrovna jídlo? Co takhle úklid, taky platit zvlášť? Vodné stočné? Topení a svícení? Opravy střechy a stoupaček? Malování a odvoz odpadu? To všechno taky doma nemám ‚zadarmo‘,“ sneslo se v komentářích. Další z uživatelů, ale poukázal, že je tento argument dle něj „absurdní“: „Unikají Vám souvislosti a místo toho používáte naprosto absurdní argumenty. Přeji Vám, ať si zažijete péči třeba ve Velké Británii, které má srovnatelnou úroveň zdravotnictví jako naše. V hospodě dvě kila necháte a u třiceti korun u doktora nebo 90 na pohotovosti se kroutíte.“
Unikají Vám souvislosti a místo toho používáte naprosto absurdní argumenty. Přeji Vám ať si zažijete péči třeba ve GB, které má srovnatelnou úroveň zdravotnictví jako naše. V hospodě dvě kila necháte a u třiceti korun u doktora nebo 90 na pohotovosti se kroutite.
— Petr Maťátko (@MatatkoPetr) June 22, 2021
A jedna z uživatelek evidentně Kalouskovým návrhem nadšena nebyla, připomenula tak proslulý parlamentní bufet. „Říká ten, co jedl 30 let v parlamentním bufetu...“ vyčetla Kalouskovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak