Nová aliance by mohla zahrnovat kromě Spojeného království a Ukrajiny také Polsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a paradoxně později možná i Turecko, před jehož vstupem do EU Britové tak důrazně varovali.
- Původní zdroj ZDE
Podle Johnsona by všechny potenciální členy mohla motivovat společná nedůvěra k „Bruselu“ a frustrace z reakce německých představitelů na ruskou agresi. „Spojovalo by je nadšení pro národní suverenitu, liberální tržní hospodářství a zcela jednoznačná neústupnost proti vojenské hrozbě ze strany Moskvy,“ pokračuje s výčtem Corriere Della Serra.
Podle zdrojů představil Johnson svůj návrh Zelenskému už během jejich setkání v Kyjevě 9. dubna. Zelenskyj zatím vyčkává, co přinese evropský summit 23. června, kdy budou lídři sedmadvacítky rozhodovat, zda udělí Ukrajině status „kandidátské země“.
Ostatní země, se kterými Boris Johnson počítá do svého spolku, jsou prý dost překvapeny. Žádný návrh zatím neviděly.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.