Stát však přišel o daleko více peněz než se dosud předpokládalo. Ze zprávy Finančně-analytického útvaru ministerstva financí vyplývá, že zhruba 135 milionů korun šlo na podezřelé účty v zahraničí.
Vedle 147 milionů, na které upozornila prvně Komerční banka, z nichž asi 45 milionů putovalo na soukromé účty majitelů ProMoPro manželů Veselých, se objevily další podezřelé toky peněz.
Podle šéfa FAÚ Milana Cícera stejná firma získala i zakázku na osvětlení, ozvučení při předsednictví, na které za rok 2009 inkasovala 525 milionů korun.
Vondra: Je na policii, aby vše vyšetřila
Z toho 378 poslala svému subdodavateli, firmě NWDC. Ta poté obratem poslala 135 milionů korun v deseti platbách na rakouský účet společnosti Deeside Service Solutions se sídlem v Londýně. Tato firma se ale podle zjištění FAÚ nezabývá ničím, co by se alespoň blížilo původní zakázce Úřadu vlády.
České předsednictví měl tehdy na starosti tehdejší vícepremiér Alexander Vondra, jehož přímí podřízení spornou smlouvu s ProMoPro vyjednali bez korektního výběrového řízení.
„Možné převody peněz mezi dodavateli a subdodavateli nemohu posuzovat, neboť mi o nich není absolutně nic známo. Je na policii, aby vše důsledně vyšetřila," uvedl na svou obranu Vondra.
S poukazem na policejní vyšetřování ale vyhýbavě reagovali i další politici ODS v čele s premiérem Petrem Nečasem.
Peníze už rakouské orgány zajistily. Zároveň vrchní státní zastupitelství v Praze zajistilo i podezřelé účty v Česku.
Dále čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas