Když ČT zavede kontinuální vysílání o oparech a borelióze, nikdo se už nepolíbí. Dva experti ke koronaviru i médiím

23.04.2020 17:08 | Zprávy

Má tzv. chytrá karanténa smysl? Podle imunologa Jaroslava Svobody a profesora Pavla Koláře rozhodně ne plošně, protože zabraňuje imunizaci společnosti, hlavně mladých a zdravých. Izolovat by se prý měli staří a nemocní. A celou situaci zkreslují média. „Představte si, že Česká televize zavede kontinuální vysílání o komplikacích herpesu a borelióze a tyto případy tam bude prezentovat. Většina lidí už nikoho nepolíbí a nikdy nevyjde do přírody,“ varovali v rozhovoru v Reflexu.

Když ČT zavede kontinuální vysílání o oparech a borelióze, nikdo se už nepolíbí. Dva experti ke koronaviru i médiím
Foto: Repro Youtube
Popisek: Imunolog Jaroslav Svoboda

Předně Svoboda s Kolářem říkají, že k viru jsou dva přístupy, imunizace a eradikace neboli vymýcení. A právě rozpor mezi těmito dvěma postupy vede ke zmatkům a zdánlivé protichůdnosti vládních opatření. Stoupenci vymýcení viru prý chtějí zopakovat to, co se povedlo s nemocemi SARS a MERS, ale to podle dvojice není možné vzhledem k biologické povaze viru.

Právě do přístupu eradikace viru podle nich spadá i chytrá karanténa, o které mluvil Roman Prymula jako o řešení. Svoboda s Kolářem však upozorňují, že prakticky každý, kdo se nakazil SARS nebo MERS, těžce onemocněl, takže se dalo sledovat šíření viru. Ne tak u COVID-19.

„Musíme proti viru získat cílenou, tzv. adaptivní imunitu. Epidemii pak zvládneme tehdy, když bude mít populace dostatečný počet lidí majících proti viru cílenou imunitu,“ tvrdí dvojice a dodává, že většina vědců se shoduje, že když dojde k imunizaci 60 % společnosti, dojde k oslabení viru a celkové ochraně společnosti. Což je podle zpovídaných odborníků navíc jediná cesta vpřed při absenci vakcíny. „Tato epidemie totiž vykazuje standardní rysy epidemie běžným virovým onemocněním a také standardně skončí,“ říkají.

Právě proto je podle nich nutné se s virem potkat a nikoliv se před ním schovávat. Protilátky prý mají dlouhodobě podružný význam, hlavní je vytvoření adaptivní buněčné imunity, zajištěné paměťovými T lymfocyty, které si virus zapamatují a při dalším kontaktu se pak vytvoří protilátky. Že si T lymfocyty tvoří receptory na COVID-19, prý dokázala australská laboratoř v únoru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Evropa nemá ani cíle.“ Švýcarský plukovník rozebral západní bezmoc

15:25 „Evropa nemá ani cíle.“ Švýcarský plukovník rozebral západní bezmoc

„Vidíme, že rolí Západu v tom nebylo najít řešení konfliktu, ale bojovat proti Rusku. A přesně toho …