Klub TOP 09 vyjádřil důvěru primátoru i radní Vorlíčkové

10.12.2013 21:58 | Zprávy

Zastupitelský klub pražské TOP 09 dnes v pozdních večerních hodinách vyjádřil důvěru primátoru Tomáši Hudečkovi (TOP 09) a radní pro informační technologie Evě Vorlíčkové (TOP 09), o jejímž odvolání se několik týdnů spekuluje. Klíčové bude čtvrteční jednání zastupitelstva, které se bude patrně odvoláním Vorlíčkové zabývat. Vorlíčková tvrdí, že zrušila řadu pro Prahu nevýhodných smluv za stovky milionů. Odstavila tak prý od zdroje peněz vlivné lidi, kteří nyní usilují o to, aby ve funkci skončila. Radní má primátorovu podporu.

Klub TOP 09 vyjádřil důvěru primátoru i radní Vorlíčkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Hudeček

Pražské zastupitelstvo už na začátku listopadu vyzvalo Vorlíčkovou, aby vyvodila osobní zodpovědnost z kauzy Opencard a dalších problematických projektů týkajících se informatiky. ODS dokonce navrhovala, aby byla radní odvolána. Vorlíčková už tehdy pochybení odmítla. Většinu problematických smluv v IT podle ní uzavřelo minulé vedení města. Rušením a změnami smluv jen v loňském roce ušetřila Praha 600 milionů korun. To se ale nelíbí lidem, kterým ze zakázek plynuly miliony, tvrdí Vorlíčková.

V oblasti informatiky byla v minulosti, především v éře primátora Pavla Béma, uzavřena řada smluv na miliardové projekty

Podle některých informací by pro případný návrh na odvolání mohli hlasovat nejen zastupitelé z ODS, ale i z ČSSD. Sociální demokracie se sice v létě zavázala k podpoře menšinové rady TOP 09, ale podle některých informací formální dohoda už fakticky neplatí, a proto by se mohlo stát, že zastupitelé za ČSSD zvednou pro odvolání Vorlíčkové ruku. Zastupitel Petr Dolínek (ČSSD) to na dotaz ČTK nepotvrdil. O dalším postupu prý bude zastupitelský klub jednat ve čtvrtek ráno. Předseda zastupitelského klubu Miroslav Poche ale na listopadovém zasedání řekl, že Vorlíčková "uvrhla Prahu do krize". Už tehdy sociální demokraté patrně očekávali, že Vorlíčková na výzvu zastupitelů sama odstoupí.

Radní to ale tehdy odmítla. Zopakovala, že se po celou dobu svého působení v radě potýká s klientelistickými strukturami, které se snaží rozbíjet. "Dva roky dvanáct hodin denně pro mě v této funkci byly velmi náročné. Dnešní diskuse proto byla opravdu nefér," uvedla na listopadovém zastupitelstvu.

V oblasti informatiky byla v minulosti, především v éře primátora Pavla Béma, uzavřena řada smluv na miliardové projekty. V oblasti IT jde mimo jiné o problematickou kartu Opencard, ale i problematický účetní systém Ginis. Smlouvy byly nastaveny tak, že licence k projektům drží výhradní vlastníci. Praze pak podle radní nezbývá nic jiného, než nadále zadávat zakázky právě těmto dodavatelům. V kauze Opencard kvůli tomu deset současných i minulých radních za TOP 09 a ODS čelí trestnímu stíhání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

8:45 Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

Stane se nový trestný čin neoprávněná činnost pro cizí moc součástí legislativy České republiky? Pro…