Kolaps eura? Nejen Itálie, i další. Sype se to. Známý analytik řekl, na co se mnozí bojí jen pomyslet

08.04.2020 20:21 | Zprávy

Eurozóně hrozí v důsledku šíření koronaviru kolaps. Jižní státy eurozóny, včetně nejvíce zasažené Itálie, počítají, že jim zbytek Evropy v jejich tíživé ekonomické situaci pomůže, a jejich představitelé se obracejí k dalším státům se slovy o solidaritě. Avšak ne všechny země navrhované rozdělení dluhopisů mezi všechny země eurozóny vítají. Společné dluhopisy odmítají Rakousko, Finsko, Německo či Nizozemsko. A padají i slova o „morálním hazardu“.

Kolaps eura? Nejen Itálie, i další. Sype se to. Známý analytik řekl, na co se mnozí bojí jen pomyslet
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

Evropská společná měna nyní čelí vlivem koronavirové krize nejen problémům kvůli dost možná přicházející recesi, ale také se ukazují odlišné postoje států eurozóny směrem k těm jižním, které nyní žádají o finanční podporu a jejichž ekonomická situace nebyla příliš dobrá ani před příchodem pandemie. Jedná se především o Španělsko a Itálii, tedy dvě nejvíce virem zasažené země v Evropě.

Již 13. března prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová zamítla žádost Itálie o finanční pomoc, která by jí pomohla vyrovnat se s pandemií. Později však po reakcích trhu na její slova obrátila a jala se urovnávat, že ECB má být „plně odhodlána zabránit jakémukoli rozdělení v této obtížné chvíli pro eurozónu“. Italský prezident Sergio Mattarella zmínil, že Itálie má nyní právo na očekávání solidarity.

18. března ECB oznámila, že ve snaze o uklidnění trhů se státními dluhopisy odkoupí dluhy jednotlivých států ve výši 750 miliard eur.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

6:31 Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

Pokud bychom měli vládu, která hájí zájmy občanů, a ne zájmy cizí, už bychom měli energetickou polit…