Komentátor Fendrych: Na mír kašleme, dobrého si nevážíme. Juncker a Mogheriniová jsou slabí jak čaj z kopřiv. Člověk nemusí být Sibyla a ví, že...

24.06.2016 15:16 | Zprávy

„Británie odchází. EU si sama amputovala nohu. Moskva uspěla. Neumíme unést štěstí,“ napsal k výsledkům referenda ve Velké Británii komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych.

Komentátor Fendrych: Na mír kašleme, dobrého si nevážíme. Juncker a Mogheriniová jsou slabí jak čaj z kopřiv. Člověk nemusí být Sibyla a ví, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

Podle něj však bude muset přijít ještě větší malér než brexit, aby se Evropa probrala z pohodlnosti a neschopnosti. „Klidné doby skončily,“ poznamenal s tím, že demokracie umožňuje sebevražedné tendence. 

„Většina tamních obyvatel se domnívá, že brexit jejich zemi prospěje. Ale člověk nemusí být zrovna Sibyla, aby viděl, jak zhoubný, rozkladný, katastrofální dopad to bude mít na Unii,“ pomyslel si Fendrych.

Chybou před referendem podle něj bylo to, že se mluvilo mnoho o ekonomice a málo o podstatě EU a jejím původním smyslu, jenž měl sloužit jako hráz proti nepokojům, válkám a národní nenávisti. 

„Tohle se v evropském relativním klídku takřka vytratilo. Přestali jsme si vážit mírového komfortu, který žijeme, stal se nudnou samozřejmostí, na kterou kašleme. Všecko dobré se nám snadno stává samozřejmostí. Nejde jen o Británii. Podívejme se na nás. Kolik místních občanů nadává na Brusel. Nikdy se nám nedařilo tak dobře jako dnes. Nikdy jsme neměli takovou životní jistotu, ochranu. Ale my nadáváme, jsme naštvaní, rozezlení. V Británii to je podobné. Jako bychom neuměli unést štěstí,“ pochvaluje si Fendrych. Dle jeho názoru je odchod Británie pro Unii těžkou ránou. Stává se z ní totiž obrovské, nesourodé soustátí zemí postkomunistických a západních. 

Původní text ZDE.

Fendrych si vzal následně na paškál předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera a jeho místopředsedkyni Federicy Mogheriniové. „Dva lidé bez talentu, bez fluida, zato schopní si v kuloárech zajistit funkci. Jak strašně se to podobá české politice! Oba předvádějí, jak jsou slabí. Nedokážou čelit masivní, rozkladné ruské propagandě. Nedokážou bránit rozkladu, který přinesla imigrační vlna. Juncker i Mogheriniová, oba slabí jak čaj z kopřiv, ale bere se to jako normál. Dva lidé neschopní řešit krize, oba nejvýš,“ podotkl a zkritizoval Unii jako celek. Podle všeho se Brusel angažuje v malých, jednodenních věcech, nikoliv v té nutné, například zahraniční a obranné, politice. 

Kromě této úřední buzerace však Fendrych vnímá jako příčinu brexitu také vliv ruské propagandy a ruských tajných služeb.

„Kombinace této záludné, profesionální síly využívající moderní média, internet, různé servery, ale i televize a rádia, spojená s bruselskou byrokracií, to je koktejl masivní destrukce,“ dodal. Rusko podle něj nechce silnou Unii. „Je veřejným tajemstvím, že podporuje ty nejhorší síly v evropských zemích, extrémní strany ve Francii, Německu, Holandsku i jinde. Živí evropský svár, fandí rozpadu. Časem se dozvíme, jaký podíl měly ruské služby, ruská propaganda na odchodu Británie,“ sdělil. A poukázal i na výsledek nizozemského referenda o asociační dohodě s Ukrajinou.

„Co dál? Máme dva základní scénáře. První. Unie vezme brexit jako lekci a začne se měnit. Ustoupí od buzerace a soustředí se znovu na budování společného, přátelského, akceschopného prostoru. Na budování společné obranné a zahraniční politiky. Ideální reakce. Druhý scénář, velmi reálný: Brexit se stane evropskou, Rusy vší mocí živenou nakažlivinou. Následovat budou další země, které nechají své zmasírované a zároveň otrávené občany hlasovat o vystoupení. Je to temná prognóza, ale zřejmě bude muset přijít nějaký ještě větší malér než brexit, aby se Evropa probrala z pohodlnosti, lenosti a neschopnosti. Klidné doby skončily,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…