Konec koronaviru? Vědci si pohrávají s jinými čísly kolektivní imunity než původně

18.08.2020 22:39 | Zprávy

Na vytvoření kolektivní imunity vůči koronaviru možná stačí méně lidí, než vědci předpokládali. Podle vědců by mohl být práh kolektivní imunity nižší než 50 %. Objevují se dokonce odhady, že jde o deset až dvacet procent. „Pokud je to pravda, pak je možné odvrátit koronavirus rychleji, než se myslelo,“ psalo se na webu The New York Times. Kolektivní imunita je stav společnosti, kdy má vysoké procento jedinců protilátky proti danému onemocnění, a proto se obtížně šíří. Mohlo by však jít i o hru s ohněm, podle některých expertů jde o pouhé matematické odhady a nelze z toho vyvozovat závěry pro tvorbu politiky. V některých oblastech indické Bombaje se však s nákazou setkalo téměř 60 % lidí. Je to již dostatečné množství obyvatel?

Konec koronaviru? Vědci si pohrávají s jinými čísly kolektivní imunity než původně
Foto: Hana Brožková
Popisek: Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat i přímo v odběrovém stanu na Náměstí míru v Praze

Na stránkách The New York Times vyšel článek o tom, zda kolektivní imunita na koronavirus není blíž, než si vědci myslí. Prý již na začátku jsme věděli, jak bude vypadat konec koronaviru – nebude schopen najít dost hostitelů na to, aby přežil, a nakonec vymizí. K dosažení této takzvané kolektivní imunity se předpokládalo, že je třeba, aby alespoň 70 % populace bylo vůči viru imunní, ať již díky vakcinaci nebo prodělání infekce.

Celý článek ZDE:

Nyní se však objevují odlišné názory. V rozhovoru pro New York Times se více než tucet vědců vyjádřilo, že práh pro kolektivní imunitu je mnohem menší, a to přibližně 50 % nebo i méně. „Pokud je to pravda, pak je možné odvrátit koronavirus rychleji, než se myslelo,“ psalo se v článku. „Nové odhady jsou výsledkem komplikovaného statistického modelování pandemie a všechny modely zaujaly odlišné přístupy, což vedlo k nejednotným odhadům. Není jisté, že jakákoli komunita na světě má dostatek obyvatel, kteří jsou nyní imunní vůči viru, aby odolali druhé vlně,“ bylo psáno dále.

Prý však není nepředstavitelné, že by například v New Yorku, Londýně či Bombaji nebylo dostatek imunních obyvatel. Tomu věří i epidemiolog Bill Hanage. „To, co se stane tuto zimu, to bude odrážet. Otázka toho, co to znamená pro obyvatelstvo jako celek, je však mnohem složitější,“ pověděl.

Dále se v článku píše, že kolektivní imunita se počítá z reprodukčního čísla R0, což je indikátor toho, kolik lidí jeden infekční člověk nakazí. Počáteční kalkulace kolektivní imunity však prý předpokládaly, že každý člen komunity má stejnou náchylnost k viru a dále se náhodně mísí se všemi ostatními členy komunity. K tomu však podle doktora Saada Omera, ředitele Institutu pro veřejné zdraví na Yale, nedochází. „Kolektivní imunita se může lišit od skupiny ke skupině a dílčí populace k dílčí populaci, a dokonce se může lišit mezi jednotlivými čtvrťmi,“ pověděl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: tle

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Starý svět zmizel. Roste intenzivní digitální dohled, nevyhneme se tomu

11:28 Drulák: Starý svět zmizel. Roste intenzivní digitální dohled, nevyhneme se tomu

Protesty zemědělců, zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, oslabování stávajících institucí, zrušen…