Koudelka varoval obchodníky před silou čínské špionáže

25.09.2019 18:40 | Zprávy

Tři hlavní zpravodajské služby Číny zaměstnávají statisíce důstojníků. Ti mohou využít všechny možné prostředky v případě, že uznají, že stojíte za jejich zájem, varoval dnes na veřejném slyšení v Senátu šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka zájemce o obchod s Čínou před pozorností tamních zpravodajců.

Koudelka varoval obchodníky před silou čínské špionáže
Foto: archiv
Popisek: Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

„Obchodníci, ale i třeba vědci, kteří chtějí v Číně působit a mají význam pro zpravodajskou službu, musí počítat s tím, že budou mít patřičnou pozornost, a to od sledování po napadení veškerých komunikačních zařízení,“ řekl dále. „Značná pozornost je věnována lidem, kteří se zabývají citlivými tématy, jako jsou demokratizační hnutí či Tibet,“ dodal.

Podle Koudelky čínští zpravodajští důstojníci postupují tradičními metodami, ale využívají i nejnovější technologie. Velmi důležité je podle něj dodržovat dobré vztahy a jako partner ukázat sebevědomí. Provázání aktivit domácích zpravodajců s ekonomickými zájmy je podle Koudelky důležité pro udržení stability tamní společnosti a nynější elity u moci.

Špionáž podle něho bere Čína jako legitimní cestu pro rozvoj země, jak se rozhodla před mnoha lety na začátku ekonomického rozmachu. „V současnosti pak lze vidět zpravodajské aktivity ve všech oblastech a na různých úrovních, od amatérských po vysoce sofistikovanou,“ řekl Koudelka.

Zpravodajští důstojníci působí nejen tam, jak je to obvyklé i v dalších zemích. „Působí nejen z míst, kde je lze očekávat, ale i z pozic v různých firmách, institucích, radnicích větších měst, i tam se můžeme se zpravodajskými důstojníky setkat,“ zmínil.

Za zvláštní přitom označil využívání čínské komunity žijící mimo vlast zpravodajskými službami. Podle něho se snaží jejich velmi silný vztah k Číně využít k různým apelům, a když nefungují, nastoupí vydírání.

Čínské tajné služby patří podle BIS spolu s ruskými v Česku k nejaktivnějším. Kontrarozvědka loni ve své zprávě za rok 2017 uvedla, že v Česku výrazně vzrostla činnost čínských zpravodajců pod diplomatickým krytím. Zpravodajsky Číňané podle BIS cílí na silové resorty a klíčové sektory, jako jsou energetika, telekomunikace, finance, logistika, zdravotnictví a špičkové technologie. Věnují se také ekonomické a vědeckotechnické špionáži.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…