Visingr nejprve zhodnotil další noc bojů na Ukrajině. „Na základě toho, co můžeme vidět i za uplynulý den, ze strategického hlediska je to pro Rusko naprostá katastrofa. I kdyby tam dosáhli něčeho jako vojenského vítězství, což je pořád dost možné, protože ta ruská převaha je velká, tak ze strategického hlediska už Rusko utrpělo totální debakl. Oni evidentně počítali s tím, že ten odpor bude minimální, možná žádný, že se jim podaří během několika málo dnů obsadit klíčová města včetně Kyjeva, že prezident Zelenskyj buď uprchne, nebo bude zajat a že to bude taková v podstatě mírová operace, což je to, co říkají zajatí ruští vojáci, že byli posláni na mírovou operaci, protože neočekávali žádný odpor,“ zmínil Visingr.
„Nic takového se nekoná. Žádný blitzkrieg se nekoná. Ruská armáda to logisticky vůbec nezvládá. Oni nejsou schopni zjevně podporovat větší množství bojových jednotek přímo v akcích. Ve chvíli, kdy bojové jednotky projdou hlouběji do ukrajinského území, zásobovací konvoje s municí, palivem je musejí následovat a v té chvíli se stávají snadným terčem pro ukrajinské dělostřelectvo a pro letouny,“ dodal Visingr.
Po ruské invazi do Gruzie v roce 2008 se ruská armáda reformovala. „Ty operace, které od té doby provádějí, jsou rozsahem daleko menší. V Sýrii nikdy nebylo víc než 5 000 Rusů, to je téměř statistická chyba proti tomu, co se vypravilo na Ukrajinu. Operace, které vedly neoznačené ruské síly na Donbasu v letech 2014 a 2015, to bylo také rozsahem daleko menší, a hlavně důležitá věc: to bojiště bylo nejen omezené svou rozlohou, ale také to bylo bojiště, kde se Rusové mohli opřít o spřátelené místní obyvatelstvo, protože oni na tom Donbasu reálně podporu těch obyvatel mají. Zatímco teď, když pronikají na území, které kontroluje ukrajinská armáda, tak je to úplně něco jiného, navíc se dostávají do bojů v městské zástavbě, což na Donbasu nebylo,“ míní Visingr.
„Mám zkrátka dojem, že se na něco takového nepřipravovali. Oni se připravovali snad na nějakou operaci a čekali, že se ukrajinský odpor okamžitě zhroutí. A řekl bych, že se dopustili jedné z největších strategických chyb, jakou je možné udělat – oni uvěřili vlastní propagandě,“ poznamenal.
Strach však vyvolávají záběry dělostřeleckého raketometu. „Tento dělostřelecký raketomet odpaluje náboje s termobarickou hlavicí. Ty vypouštějí oblak aerosolu, který je následně odpálen. Mají obrovskou ničivou sílu. Jejich účinek se dá srovnávat s malými jadernými zbraněmi, což podtrhuje momentální zoufalost ruské armády,“ sdělil Visingr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.