"Česko má svého O. J. Simpsona, ale chybí mu Dershowitz." Tím prvním je podle přírodovědce Jiřího Jírovce David Rath a druhým schopný obhájce, který mu scházel. Rozsudek v kauze Rath by měl padnout 23. července. Nicméně Jírovec, který často pro ParlamentníListy.cz komentuje dění v Česku i ve světě, srovnává proces s Rathem s hollywoodským procesem století, který rozdělil USA na dva názorové tábory. A nachází hodně shodných bodů.
Proces se Simpsonem
O. J. Simpson je bývalá celebrita amerického fotbalu a později i filmu. "V roce 1994 byl obviněn z vraždy své bývalé manželky Nicole a jistého číšníka z nóbl restaurace, jménem Goldman, jehož vztah k zavražděné nebyl nikdy vyjasněn. Prý se ocitl v nesprávný moment na nesprávném místě. K neuvěření byla předkládána verze, že si Nicole v oné restauraci zapomněla brýle a ten číšník jí je odvezl domů. Před jejím domem byli oba zabiti," začíná Jírovec s líčením pro ParlamentníListy.cz.
"To, jako mnohé další z toho, co dále proběhlo, je těžko k uvěření, protože celebrity svoje adresy jen tak z ruky nedávají. Výsledek soudu s O. J. Simpsonem se zdál být od začátku jasný. Žalobkyně Marcia Clark přece měla nezvratitelné důkazy. Simpson se záhy po objevení vraždy choval chaoticky, ujížděl před policií svým autem, našla se rukavice s jeho krví, našly se kapky krve v jeho domě. Marcia se stala mediální hvězdou, proces byl přenášen v televizi i rozhlasu.
Simpson ale byl dost bohatý na to, aby si mohl dovolit právnické špičky. Je třeba zdůraznit, že obhajoba byla striktně založena na předpokladu, že policie, žalobce i soudce mají povinnost dodržovat pravidla pro získávání důkazů a zachování jejich integrity," pokračuje.
Simpsonovi právníci nakonec celou žalobu rozvrátili, protože poukázali na chyby, jichž se dopustili vyšetřovatelé. "Soudce na porušování předpisů reagoval tím, že řadu důkazů nepřipustil. Například se ukázalo, že policista, který měl odvézt z policejní stanice ampulku se Simpsonovou krví do laboratoře, ji ještě měl v kapse, když se dostavil do Simpsonova domu. Právníci úspěšně napadli i výsledky analýzy DNA. Porota nakonec Simpsona osvobodila, protože oněch 'přešlapů' bylo příliš. Jedním z oněch špičkových právníků byl Alan Dershowitz, profesor z Harvardu. Nebyl nezbytně přesvědčen o Simpsonově nevině, ale řekl, že dodržování pravidel je natolik důležité, že jejich porušování ospravedlňuje i propuštění člověka, který s velkou pravděpodobností zločin spáchal," zakončuje průběh kauzy Jírovec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský