Zastřešujícím problémem obou vědců bylo, zda je možné propojit Einsteinovu obecnou teorii relativity s kvantovou teorií pole. Tato syntéza, bude-li možná, by mohla vést ke vzniku kvantové teorie gravitace, která by byla doplněním a završením stávající fyziky popisující fundamentální interakce v přírodě. Úroveň debaty byla pochopitelně náročnější, než na jakou jsou zvyklí posluchači popularizačních přednášek; ale i neodborník "nahlédne alespoň v náznaku hloubku diskutovaných myšlenek a náročnost pokusu o vytvoření konzistentního obrazu zahrnujícího jak gravitaci, tak kvantovou teorii", jak píše v předmluvě další vynikající matematik Michael Atiya.
Titul vychází v úctyhodném a zasvěceném překladu profesora Pavla Krtouše s původní předmluvou profesora Jiřího Bičáka, který je mimo jiné zakládajícím členem Učené společnosti ČR a držitelem Ceny Františka Nušla.
Ačkoli se jedná o nadmíru odborná témata, v knize jsou navíc doprovázená vzorci nebo zobrazeními, původním záměrem Penrose i Hawkinga bylo představení pojmů "prostoru a času" široké veřejnosti.
O autorech:
Sir Roger Penrose(* 1931) je jeden z největších matematických fyziků a myslitelů dneška. Dlouhá léta působil jako profesor v Oxfordu, během své vědecké kariéry výrazným způsobem
Stephen William Hawking se narodil 8. ledna 1942 v Oxfordu, zemřel 14. března 2018. Vystudoval teoretickou fyziku na Oxfordské univerzitě. Byl profesorem matematiky na univerzitě v Cambridge. Jeho práce z oblasti fyziky černých děr, kosmologie a kvantové teorie gravitace jej zařadily mezi přední světové odborníky tohoto oboru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan