Jiří Sagan z Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava patří k lékařům, kteří bojují s koronavirem v první linii a má za to, že mezi tím, jak tuto nemoc vnímá on a jak ji vnímá široká veřejnost, existuje hluboká propast. Řada lidí má za to, že nemoc covid-19 je jen jakési lehké nachlazení a podle Sagana to tak v některých případech opravdu může být. Ale když se někdo s koronavirem dostane do nemocnice, už odtamtud nemusí odejít živý. Tak nebezpečný může být koronavirus.
„Ti, kdo mají nějaké přidružené problémy, ať už je to vysoký krevní tlak, cukrovka, či jakékoliv jiné interní onemocnění, mají před sebou vcelku kvalitní život, pokud je dané onemocnění kompenzováno. Ale setká-li se takový pacient s covidem, pak ho to skolí dříve, než kdyby byl zdravý,“ upozornil Sagan pro server Lidovky.cz.
Tyto pacienty ohrožují i další nemoci, jako klasická chřipka, jenže Sagan připomíná, že to je sezónní záležitost, zatímco koronavirus je tu celý rok a momentálně se šíří ve velkém, takže je mnohem pravděpodobnější, že člověka napadne. A zatím na tuto nemoc nemáme ani vakcínu, ani nějaký konkrétní lék, který by léčil příčinu nemoci. Stávající léky jen ovlivňují vnější projevy nemoci. Pomáhají srazit teplotu a tak podobně.
Důležitým nástrojem v boji s koronavirem proto zůstávají roušky.
„Jde především o represivní opatření, jež brání nákaze. Naprosto zásadní jsou roušky, které přispívají k tomu, aby se nemoc nepřenášela v populaci. Strašně důležitý je pojem takzvaného superpřenašeče, jenž je asymptomatický, chová se jako by se nic nedělo, protože nemá žádné příznaky – a přitom vylučuje virus a přenáší jej na lidi kolem sebe. Může tak nakazit desítky jedinců, aniž by se dozvěděl, že on sám je nemocný. I proto jsou roušky naprosto zásadní. Pak jsou to i další věci, jako nezdržování se v kolektivech, dodržování hygienických pravidel a podobně,“ upozornil Sagan.
Lidé, včetně lékařů, kteří tvrdí, že jsou roušky k ničemu, by se podle Sagana měli raději věnovat tomu, čemu opravdu rozumí.
Vedle roušek je podle něj třeba dodržovat odstupy, protože koronavirus se šíří kapénkami - kýcháním či mluvením a pak je třeba pravidelně si mýt ruce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp