Probíhající proces globálního oteplování mění klima na celé planetě. V Česku se tato změna projevuje většími teplotními výkyvy během roku nárazovými srážkami, které rychle spadnou na vyprahlou půdu a než se stačí vsáknout do půdy, odtečou z Česka.
Co s tím?
Donedávna se vědci shodovali v tom, že lesy pomáhají neblahý efekt globálního oteplování tlumit. I od politiků proto zaznívaly výzvy k sázení stromů. Česká pirátská strana v roce 2018 slibovala, že v Praze vysadí milion stromů. Slibovali, že touto cestou ochladí české hlavní město, kde bude k dispozici více stinných míst.
Jenže část vědců teď přichází s myšlenkou, že sázení stromů v konečném důsledku proces globálního oteplování netlumí, ale naopak zrychluje. Ukazují to výsledky dvou studií, které shrnul časopis National Geographic. Informaci převzal server Seznam Zprávy.
Z výsledků zmíněných studií vyplývá, že v období 2001 až 2019 veškeré lesní porosty, kromě pralesů v Indonésii, Malajsii, Kambodži a Laosu, celkově ohledně CO2 ještě zvládají uhlíku víc ukládat, než uvolňovat. Druhá studie upozorňuje, že když se ale vezmou v potaz veškeré emise, tedy například i oxid dusičitý nebo metan, vypadá to, že konkrétně největší světový prales v Amazonii už v tuto chvíli víc emisí produkuje, než ukládá. Tím pádem přispívá k oteplování klimatu.
- Další informace naleznete zde
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp