Levý břeh Dněpru. Pokud ho Rusové neudrží, ztratí i Krym. Rozbor generála Šedivého

14.11.2022 16:00 | Analýza

„Prohra Rusů je to v každém případě, to je bez jakékoli diskuse. Rusko nebylo schopné udržet Cherson, proto z Chersonu odchází,“ hodnotí poslední události ve válečném konfliktu na Ukrajině bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR generál Jiří Šedivý. Pedagog Vysoké školy CEVRO Institut současně varuje, že Rusové budou chtít za každou cenu udržet levý břeh Dněpru, když pravý opustili. Nelze proto předpokládat, že by to znamenalo konec snah Ruska ovládnout podstatnou část Ukrajiny.

Levý břeh Dněpru. Pokud ho Rusové neudrží, ztratí i Krym. Rozbor generála Šedivého
Foto: Cevro Institut
Popisek: Generál Jiří Šedivý

Rusové opustili pravý břeh Dněpru, k velké radosti Ukrajinců, i když se chvíli objevovaly dohady, zda nejde o past ruských vojáků. Město Cherson považují Ukrajinci za „osvobozené“ – zatímco Rusové jej stále označují za své. Město je pokládáno za důležité místo; větší část celé Chersonské oblasti, včetně pobřeží Azovského moře, však Rusové stále ovládají. I tak je ústup ruských vojsk vnímán jako prohra Ruské federace.

A nejinak to vnímá generál Šedivý: „Prohra Rusů je to v každém případě, to je bez jakékoli diskuse. Rusko nebylo schopné udržet Cherson, proto z Chersonu odchází. Nešlo o rozhodnutí učiněné v posledním momentu, ale už generál Sergej Surovikin, který byl určen jako velitel invazních ruských vojsk na Ukrajině, uvedl, že bude muset provést těžká rozhodnutí. Tím myslel, že bude muset Cherson opustit, což se stalo realitou.“

Ať už je ústup zdůvodněn jakkoliv a Rusové provedou přeskupení vojsk na hlavní směr na Doněck, k čemuž dle generála už existují náznaky, současná situace je ve stavu, kdy ji prý Rusové jako prohru vnímat musejí. „Protože nedávné referendum, které provedli v několika oblastech a mimo jiné i v Chersonu, přiřadilo tuto oblast k Rusku. Jinými slovy, Rusové opustili území deklarované jako jejich. To se nedá jinak než jako prohra vysvětlovat,“ zmínil Šedivý.

Dodal, že s generálem Surovikinem přichází tvrdý a nekompromisní velitel, který měl přezdívku Armagedon a Surový, jak ho znali ruští velitelé a vojáci z minulých operací v Čečensku nebo v Sýrii. „Určitě bude trvat na tom, aby jeho rozhodnutí byla stoprocentně plněna, ale je zároveň představitelem realisticky nahlížejícího velitele, který provádí varianty rozhodnutí, kalkulaci sil a to, co je dosažitelné se silami, které má k dispozici,“ poznamenal. A připomněl, že Surovikin také naznačil, že část vojáků, které stáhne z Chersonské oblasti, přesune na směr Donbas s cílem dosáhnout hlavního úkolu – obsadit celý Donbas, tedy Luhanskou a Doněckou oblast.

Levý a pravý břeh Dněpru a Krym

„Ale Rusové určitě budou držet v každém případě levý břeh, to znamená východní břeh Dněpru, a nebudou se chtít stáhnout. Naopak budou chtít rozšířit oblast, kterou ovládají v této části Ukrajiny i do budoucna, takže si nemůžeme myslet, že by to znamenalo konec snah Ruska ovládnout podstatnou část Ukrajiny,“ varuje Jiří Šedivý. Připomněl současně, že udržet kanál, který slouží k přívodu vody na Krym okupovaný Ruskem, bude jedním z hlavních úkolů ruských sil. Dokud totiž ruští vojáci zůstanou na levém břehu Dněpru, bude pro Ukrajince obtížné se k němu dostat.

„Kanál bude jeden z hlavních úkolů Ruska, tedy levý břeh by měl být trvale obsazen, a uvidíme, co budou Rusové považovat za účelné a jak se jim bude dařit naplňovat jejich plány. Ale celkově, kdyby Rusové ztratili levý břeh Dněpru, ztratí de facto do budoucna i Krym, takže to bude zase jedním z hlavních úkolů – mít to jižní křídlo do budoucna, tedy udržet tento prostor,“ řekl Šedivý a zanalyzoval, k čemu je Rusku dobré přeskupit vojenské síly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

20:42 Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

„Samozřejmě rozumím, že pro BIS by byl nejlepší severokorejský režim. Oni to vlastně vedou k tomu, t…