Liberecká univerzita nechce další studenty z Ruska. Má to být její příspěvek k sankcím

09.04.2014 22:07 | Zprávy

Technická univerzita v Liberci nemá zájem o další studenty z Ruska, a zastavila tam proto propagaci svých studijních programů. Důvodem je současná politika Ruska na Ukrajině, řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

Liberecká univerzita nechce další studenty z Ruska. Má to být její příspěvek k sankcím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

V Liberci studuje více než 500 zahraničních studentů ze stovky zemí. Rusové patří k nejpočetnějším, v současné době jich je podle Jaroslavy Kočárkové na univerzitě přes 70, Ukrajinců studuje v Liberci 47.

„Mobilita studentů je pro každou vysokou školu důležitá a každá vysoká škola usiluje o to, aby si ji zahraniční studenti vybrali. V době, kdy ale Evropská unie jedná o tom, jaké sankce vůči Rusku uplatní či jaká bude vízová politika, nesouhlasím s tím, abychom nyní naši univerzitu v Rusku propagovali. Na Ukrajině budeme v našich aktivitách pokračovat a ukrajinští studenti jsou u nás i nadále vítáni," řekl rektor Zdeněk Kůs.

Liberecká univerzita vznikla v roce 1953. Od začátku se zaměřovala na obory typické pro průmyslovou výrobu severních Čech - konstrukci strojů a zařízení pro textilní, sklářskou, oděvní a keramickou výrobu. V roce 1960 se rozdělila na dvě fakulty - strojní a textilní.

Další čtyři fakulty - pedagogická, hospodářská, architektury a mechatroniky, přibyly v letech 1990 až 1995. Později přibyl ještě Ústav zdravotnických studií a Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie. Za 60 let vychovala univerzita na 33.000 absolventů a dnes na ní studuje zhruba 8500 mladých lidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pan, čtk

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

7:51 Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

Nedávno světem proletěla zpráva, že se Rusové možná pokusili poškodit několik důležitých podmořských…