Půta byl loni na podzim obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Projekt za 65 milionů korun neúspěšně žádal o evropskou dotaci z ROP Severovýchod. "Cítím se nevinný. Protože se ale nezdá, že by orgány činné v trestním řízení jakkoliv usilovaly o brzké uzavření případu, spíše naopak, a protože jsem si vědom toho, že kauza každým dalším dnem negativně ovlivňuje mínění o hnutí STAN, rozhodl jsem se po pečlivém zvážení všech aspektů z funkce předsedy hnutí dnes odstoupit," sdělil.
Liberecký státní zástupce Radim Kadlček dnes řekl, že vyšetřování případu stále pokračuje. "Není to jednoduchý případ," řekl. Odhaduje však, že před soud by se mohl dostat ještě v první polovině příštího roku.
"Loni v listopadu jsem přestal funkci předsedy vykonávat v den, kdy mi bylo obvinění sděleno, dnešní odstoupení proto považuji za logický krok," doplnil Půta. Zastupujícím předsedou bude nadále Gazdík, který uvedl, že je přesvědčen o Půtově nevině. "Dlouhodobě vyzýváme orgány činné v trestním řízení, aby umožnily rozhodnout nezávislý soud, avšak doposud se tak nestalo," sdělil.
STAN bude s Půtou i přes odstoupení z čela hnutí dále spolupracovat na krajské úrovni. V blížících se krajských volbách povede Půta v Libereckém kraji kandidátku hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Ani zahájení projednávání případu před soudem není podle Půty důvodem vzdát se místa krajského lídra. Tím by mohlo být jedině odsouzení. "Já předpokládám, že žijeme v zemi, kde člověka nemůžou odsoudit za něco, co neudělal. Zatím tomu věřím," řekl již dříve ČTK hejtman.
Policie loni na jaře obvinila osm lidí ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů EU, podplácení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby. Mezi obviněnými jsou bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik, pracovníci stavební firmy Metrostav i zaměstnanci úřadu ROP Severovýchod. V listopadu byli obviněni další dva lidé včetně Půty a dalším bylo trestní stíhání rozšířeno. V případu může jít podle České televize o úplatky až 11 milionů korun pro devět lidí. Půtovi z toho mělo připadnout 800.000 korun, dostal ale jen část a zbytek měl slíbený až z poskytnuté dotace, citovala už dříve ČT z policejního obvinění.
Vyšetřování se týká ještě jednoho evropského projektu, a to oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. V tom ale Půta jako obviněný nefiguruje. Oba projekty připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany. Ani na jeden z těchto projektů ROP Severovýchod peníze nakonec neuvolnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk