Lidem chybí morální hodnoty. Vinu nesou politici, míní kardinál Vlk

16.05.2012 12:28

Česká společnost je v krizi. Myslí si to kardinál Miroslav Vlk, jenž má za to, že kořeny této krize leží v honbě za ekonomickým ziskem, které lidé v posledních dvaceti letech podlehli. Občané sice mají svobodu, ale nemohou se v ní opřít o morální a duchovní hodnoty, což je problém. Změní se to ale až tehdy, když lidé padnou na dno.

Lidem chybí morální hodnoty. Vinu nesou politici, míní kardinál Vlk
Foto: kardinal.cz
Popisek: Kardinál Miloslav Vlk

Kardinál Miroslav Vlk, který ve čtvrtek oslaví osmdesáté narozeniny, s obavami sleduje vývoj české společnosti. Nelíbí se mu, že se v posledních dvaceti letech prosadila především orientace na ekonomický zisk, přičemž došlo k upozadění morálních hodnot a faktu, že se lidská osobnost rozvíjí především ve fungujícím společenství. Kardinál, jenž zdůrazňuje, že dnes už nemluví tolik za církev jako spíše sám za sebe, dal své obavy najevo v rozhovoru pro ČTK.

Češi si musí rozbít nos

"Takže já za této situace nevidím východisko... Já mám obavy, já to teď řeknu hodně lidově, že si musíme rozbít nos a snad potom, až do toho padneme... promiňte, že řeknu ksichtem, tak potom snad se bude hledat," prohlásil kardinál, podle něhož na tomto neblahém stavu společnosti nesou vinu lidé, kteří se před dvaceti lety chopili moci.

Podle Vlka se již delší čas ukazuje, že ekonomická transformace sama o sobě lidem k životu nestačí. Život každého jedince se opírá o více pilířů, jedním z nich je nepochybně svoboda, k níž ekonomická transformace přispěla. Ale nesmíme zapomínat také na morální hodnoty, případně duchovní rozměr osobnosti člověka. Bez nich to zkrátka nejde, stejně tak člověk nemůže žít jako izolovaná jednotka. Vždy je součástí nějakého společenství, které ovlivňuje jeho existenci.

Kardinál však nezůstává pouze u kritiky současných poměrů. Poukazuje také na to, že se v Evropě objevují pokusy o změnu tohoto trendu. Příkladem mohou být myšlenky ekonoma Luigina Bruniho, který navrhuje, aby se zisky podniků dělily na tři části: reprodukci a rozvoj firmy, výchovu lidí a jejich mentality k solidaritě, a myšlení na chudé a potřebné. Takovýchto myšlenek bychom si podle kardinála měli všímat i v Česku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…