Když s pomocí několika málo ekonomických ukazatelů srovnáme roky 2010 a 2019, zjistíme, že se dnes máme lépe. Platy vzrostly, nezaměstnanost téměř vymizela, roste hrubý domácí produkt, sňatků přibylo, rozvodů ubylo, kriminalita klesá.
Jenže tu máme i odvrácenou stranu mince. Ceny bytů astronomicky narostly, zvýšily se i nájmy, o více než 1820 tisíc klesl počet podnikatelů, zadluženost domácností se zvýšila a o více než 20 procent narostl i státní dluh.
Tolik suchá řeč čísel. Lipovská se však na sociální síti Facebook rozhodla přidat ještě něco navíc.
Zamyslela se totiž nad tím, co přesně znamená „mít se lépe, když většina české populace nepobírá ani průměrný plat a ženy často dostávají nižší mzdy než muži za tutéž práci. Dá se prý také říci, že se máme podstatně lépe, než jsme se měli např. před padesáti lety.
„Člověk, který mi dnes tuto otázku položil, si odpověděl po svém: Máme se lépe. Protože, kdo by před padesáti lety řekl, že bude mít auto, telefon nebo barevnou televizi. Natožpak, že bude možné nahlas kritizovat vládu,“ podotkla.
Ekonomka doufá, že ani po dekádě dvacátých let, která pomalu ale jistě startuje si nebudeme stýskat, že lépe už bylo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp