Podle listu se novelou vysokoškolského zákona cítí ohrožena zejména Středoevropská univerzita (CEU) v Budapešti. Podnikatel a milionář Soros ji založil v roce 1991 s úmyslem podpořit přechod regionu od komunistických diktatur k demokracii. Školu, kterou navštěvují studenti z desítek zemí, absolvovala řada politiků, akademiků i čelných činitelů v oblasti kultury.
Podle britského listu The Guardian jsou představitelé CEU přesvědčeni, že chystané úpravy právního předpisu jsou namířeny přímo proti jejich instituci. Poukazují přitom na to, že tyto změny univerzitě znemožní pokračovat ve své činnosti v Budapešti.
Maďarská vláda tvrdí, že přísnější zákon je nezbytný. Úřady prý totiž při kontrole aktivit vysokoškolských vzdělávacích institucí zjistily, že 28 univerzit spojených se zahraničím působí v zemi nezákonně. The Guardian napsal, že k nim vedle CEU patří i britské školy jako Oxford Brookes University, edinburská Napier University či CECOS London College, ale i podobné instituce z USA, Německa nebo Francie.
„Žádná univerzita nemůže stát nad maďarskými zákony,“ zdůraznil Orbánův kabinet v prohlášení k zamýšlené změně zákona.
Jak list také píše, Orbán Sorose obviňuje, že chce skrze finanční podporu některých organizací tajně ovlivňovat maďarskou politiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam