Předseda vlády Andrej Babiš v České televizi sdělil, že o tom, co se nyní děje na ministerstvu zahraničí, bude s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem chtít hovořit na pondělním koaličním jednání. Petříček však prý na své funkci netrvá. Posléze Babiš dodal k politické krizi, která v poslední dny probíhala, že i kdyby se bývala sociální demokracie rozhodla z vlády odejít, respektoval by to.
Poodhalil i svůj názor na časté spekulace o tom, zda je bezpečnostním rizikem pobyt syna Andreje Babiše na Ruskem anektovaném Krymu. Připomněl tak, že Česko dlouhodobě nedoporučuje českým občanům cestovat na Krym, a když, tak z území Ukrajiny. „Stejně jako naši evropští partneři ruskou anexi Krymu neuznáváme,“ dodal.
V případě, že by Krym někdo navštívil nelegálně, je, podle Petříčkových slov, vystaven možným právním postihům. „To je ale v kompetenci ukrajinských úřadů,“ upřesnil.
Jako pravděpodobnější bezpečnostní riziko označil bez váhání ministr Rusko. Česká republika proto aktivně sleduje kroky Ruské federace, která se chová stále asertivněji a informace BIS je prý třeba brát velmi vážně. „Nebezpečí představuje třeba šířením dezinformací a uplatňováním různých hybridních hrozeb,“ upřesnil Petříček a zopakoval, že nejen pro Česko, ale i pro další státy EU to opravdu představuje riziko.
Doplnil také, že vypovězení dalších ruských diplomatů situaci neřeší. „Musíme posílit naši strategickou komunikaci a schopnost bojovat s dezinformacemi, a to v rámci celé EU,“ řekl.
Rusko a Čína prý reagují hlavně na zavírání ambasád a vypovídání špiónů. Uvidí se, jestli touto cestou půjde naše diplomacie. „V tuto chvíli to řešíme, nicméně je to předmětem jednání a nechal bych to na diplomatech,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab