Hlavním tématem sjezdu bude pravděpodobně situace kolem černouhelné společnosti OKD, která má existenční problémy a chystá se mimo jiné zavřít Důl Paskov. Kromě asi 12.000 pracovníků v OKD jsou ohroženy další tisíce míst v návazných profesích.
Pomoci snížit sociální dopady by měly legislativní i nelegislativní opatření obou ministerstev. V gesci MPO jsou připravována opatření směřující k tvorbě nových pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji. Nová místa by mohla být například ve společnosti Hyundai Mobis, která v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku staví továrnu na výrobu světlometů, ve státním podniku DIAMO a pracovní síly budou potřeba i v plánované průmyslové zóně Nad Barborou u Karviné.
Snížený důchodový věk se má nově vztahovat také na horníky, kteří nastoupili do zaměstnání do 30. září 2016. Doposud mohli získat tento nárok jen havíři, kteří nastoupili do hlubinných dolů před rokem 1993.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce na podporu propuštěných horníků využít prostředky Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci, který se přímo na hromadné propouštění zaměřuje. „Byla zahájena oficiální jednání s odpovědnými osobami na úrovni Evropské komise," uvedl Kotrba.
Ministerští úředníci zpracovali také podrobnou analýzu nabídky a poptávky trhu práce v Moravskoslezském kraji s přihlédnutím k nejvíce postiženým regionům. V rámci konkrétních opatření počítá s vytvořením mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích zaměstnavatele. Propouštění by tam mohli získat základní poradenství, popřípadě by tam mohla být přímo vedena evidence uchazečů o zaměstnání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp