Mluví takhle Kanaďan, Francouz a Brit... To není vtip, summit NATO se trochu zvrtl

05.12.2019 14:39 | Zprávy

V Londýně se v týdnu sešlo 29 politických lídrů z členských států NATO, které slavilo 70 let od založení. O pořádné pozdvižení se postarali kanadský premiér Justin Trudea, britský ministerský předseda Boris Johnson a francouzský prezident Emmanuel Macron, kteří kousek od televizních kamer pomlouvali amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten si nic nenechal líbit a Macrona zkritizoval za jeho slova o „klinické smrti NATO“ a Trudeauovi připomněl, že Kanada organizaci NATO neplatí slíbené částky.

Mluví takhle Kanaďan, Francouz a Brit... To není vtip, summit NATO se trochu zvrtl
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump v OSN

Trojice státníků v Buckinghamském paláci posměšně reagovala na Trumpovu tiskovou konferenci. „(Trump) přišel pozdě, protože jeho konference trvala 40 minut…sledoval jsem jeho tým a těm vždycky spadne brada až na podlahu,“ smál se kanadský premiér Trudeau a narážel na časté Trumpovi skandální výroky, které nebyly konzultovány s jeho poradci.

Donald Trump druhý den odpověděl po svém. „Víte, (Trudeau) má dvě tváře. Já si myslím, že je to opravdu hodný chlap, ale musel jsem mu připomenout, že neplatí slíbená dvě procenta na obranu a on z toho nevypadal moc nadšený,“ vrátil úder americký prezident.

Poté se pustil také do svého francouzského protějšku a reagoval na jeho listopadové prohlášení, že NATO se nachází ve stavu klinické smrti. „Je to nestydaté prohlášení,“ řekl Trump o Macronových slovech. „Nemůžete přece chodit a trousit o NATO takové poznámky... je to velice urážlivé,“ dodal.

Kritice Trumpa neušly ani někteří další státníci, když za nedodržování požadovaných dvou procent hrubého domácího produktu na obranu vyčinil i německé kancléřce Angele Merkelové.

Trudeau se pak snažil situaci uklidnit. „Všichni víme, že vztah Kanady a Spojených států je vynikající nezávisle na vztahu osob prezidenta a premiéra. Navíc si myslím, že i my dva máme velmi dobrý a konstruktivní vztah,“ pronesl kanadský premiér.

Za to britský ministerský předseda dělal, že o celé situaci nic neví. „To je úplný nesmysl, nevím, o čem to mluvíte,“ reagoval Johnson na dotaz novinářů.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg situaci nechtěl nijak dramatizoval. „Neshody tu byly po celou dobu existence organizace, jsme 29 různých států z obou částí Atlantiku, s rozdílnou historií a jinými politickými stranami u vlády,“ uklidňoval celou kauzu norský nejvyšší představitel NATO.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…