Kancelář trestním oznámením reagovala na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad. Prezidentská kancelář podle advokáta Marka Nespaly, který ji zastupuje, nyní zváží další postup.
„Podání bylo shledáno jako nedůvodné, neboť v něm nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin,“ uvedl Cimbala. Kancelář v trestním oznámení uváděla, že Láska a další pachatelé chtěli jako organizovaná skupina křivým obviněním poškodit Mynáře v zaměstnání i ve společnosti. Senátor a zástupci organizace Rekonstrukce státu totiž dříve podali trestní oznámení na Mynáře, protože jeho jednání podle nich vykazovalo znaky trestného činu zasahování do nezávislosti soudu.
„Policie se nebude zabývat trestním oznámením Vratislava Mynáře na mě pro křivé obvinění. Já zase slibuju, že nedám trestní oznámení na Mynáře pro křivé obvinění za to, že mě křivě obvinil z trestného činu křivého obvinění. Nejsem malý kluk ani hradní kancléř,“ uvedl na svém twitteru senátor.
Státní zástupce neshledal setkání hradního kancléře se soudci jako trestná. Počínání kancléře však označil za nestandardní a za vhodný nepovažuje ani postup soudců. Verdiktem potvrdil rozhodnutí Národní centrály proti organizovanému zločinu, která záležitost prověřovala. Centrála prověřovala podle dřívějších informací tři trestní oznámení na Mynáře, která se týkala možných zásahů do nezávislosti soudu. Policisté podle žalobce dospěli k závěru, že nejsou důvody k zahájení trestního řízení.
Podle Nespaly nyní státní zástupce uvedl, že se Láska mýlil v právním hodnocení Mynářova jednání, což není trestné. „Jinými slovy, že za blbost se netrestá,“ prohlásil advokát. „My máme ale jiný názor,“ dodal. Láska jako bývalý vyšetřovatel a advokát musel vědět, že kategorické prohlášení o tom, že Mynář spáchal trestný čin může být posuzováno jako křivé obvinění. Spolu s klientem proto Nespala zváží, jaké další právní kroky v případu podnikne.
Mynář v minulosti uvedl, že v Zemanově zastoupení „konzultoval“ s více ústavními soudci prezidentovy výhrady ke služebnímu zákonu. Soudce kontaktoval i v jiných kauzách. Mynáře se už dříve zastal Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám a že Mynář nikoho neovlivňoval. Kancléř řekl, že cílem setkání bylo seznámit soudce s prezidentovými stanovisky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp