Na Západě se píše o návštěvě šéfa Číny u Zemana

14.04.2016 8:40 | Zprávy

Berlín by měl hrát klíčovou roli při formování jednotné evropské politiky vůči Číně. Německo je zřejmě jediný důvěryhodný stát, kterému je možno tento úkol svěřit, a to proto, že již prokázalo svou způsobnost k tomu, vést vůči Číně zahraniční politiku založenou jak na kritice lidskoprávní situace v zemi, tak na udržování dobrých vzájemných vztahů. Takový názor vyjádřil expert z evropského think-tanku.

Na Západě se píše o návštěvě šéfa Číny u Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přivítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na nádvoří Pražského hradu

Na internetových stránkách mezinárodního think-tanku s pobočkami v šesti evropských metropolích (European Council on Foreing Relations) se objevil článek popisující návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.

Autor se v článku zaměřuje zejména na investice, které mají začít proudit do České republiky, a obecně na změnu české zahraniční politiky za Zemanova prezidentství. „V září loňského roku byl Zeman jedinou hlavou evropsko-unijních států, která se zúčastnila vojenské přehlídky v Pekingu oslavující 70. výročí vítězství nad Japonskem,“ píše.

Pozornost autor článku upírá také na fakt, že po společně uzavřeném „Memorandu o porozumění“ mezi Čínou a Českou republikou byly položeny základy pro novou „Hedvábnou stezku“ mezi oběma státy. Prezident Zeman údajně vidí svou zemi jako „vstupní bránu do Číny“.

Na jednu stranu autor přiznává, že i Německo bude z obchodní dohody profitovat; zejména z ohlášené konstrukce kanálu spojujícího řeky Dunaj, Odru a Labe a také z nárůstu objemu výroby české automobilky Škoda Auto, jež spadá pod německý koncern Volkswagen. Na druhou stranu je sbližování obou zemí vnímáno i jako potencionální riziko. „Česká republika spolu s dalšími středo- a východoevropskými státy s Čínou již jedná v rámci formátu 16 + 1, tedy 16 evropských států a Čína“. Berlín se k takové iniciativě od počátku stavěl pozitivně, ale na druhou stranu by dle autora měl zdůrazňovat, že veškeré dohody musí být v souladu s právem a standardy EU.

Nejvíce autora ovšem znepokojuje „obrat české zahraniční politiky v otázce lidských práv“. „Prezident Zeman zaujal naprosto odlišný přístup od předešlých prezidentů a již při své návštěvě Číny v roce 2014 prohlásil, že se zdrží vyučování principů tržní ekonomiky a lidských práv při jednání s Čínou,“ uvádí think-tank. Dále vyjadřuje obavu z toho, že „čím atraktivnějšími se čínské investice zdají být, tím méně jsou členské státy ochotné kritizovat čínskou vládu“.

„Současný vnitropolitický vývoj Číny spolu s její snahou navázat užší vztahy s některými členskými státy EU ještě více prohloubí rozdíly v rámci Unie ohledně přístupu k lidským právům jejích členů. Z tohoto důvodu je třeba, aby Berlín hrál klíčovou roli při formování jednotné evropské politiky vůči Číně. Německo je zřejmě jediný důvěryhodný stát, kterému je možno tento úkol svěřit, a to proto, že již prokázalo svou způsobnost k tomu, vést vůči Číně zahraniční politiku založenou jak na kritice lidskoprávní situace v zemi, tak na udržování dobrých vzájemných vztahů,“ míní autor článku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

8:45 Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

Stane se nový trestný čin neoprávněná činnost pro cizí moc součástí legislativy České republiky? Pro…