Na léčení pacientů nejsou peníze. Na nemocnice dopadla krize

06.09.2010 8:44 | Zprávy

Už nyní, čtyři měsíce před koncem roku, řada nemocnic překročila limity, kolik pacientů s rakovinou nebo roztroušenou sklerózou smějí léčby. Na drahou léčbu přestávají stačit peníze a lékaři musí vybírat, kterým pacientům pomohou, informuje MF Dnes.

Na léčení pacientů nejsou peníze. Na nemocnice dopadla krize

Gabriela Kopecká má rakovinu prsu. K lékaři přišla s tím, že jí může pomoci jeden lék - Herceptin, který při včasné léčbě zachrání každou druhou ženu. Jenže je drahý, a když lékaři zjistili, že Kopecká má nádor také v mozku, odmítli jí ho dát.

"Místo toho mě začali připravovat na to, abych si změnila byt na bezbariérový, až budu bezmocná. Přešla jsem do jiné nemocnice, a když lékařka viděla moje nálezy, lék nasadila," říká Kopecká.

Pacientka s rakovinou málem doplatila na krizi, která v plné síle udeřila na zdravotnictví. Pojišťovnám docházejí peníze (schodek v příjmech a výdajích stoupá k 15 miliardám) a utahují limity na to, kolik pacientů s drahou léčbou smějí nemocnice léčit.

Limity nemocnic ohrožují zdraví lidí 

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze se teď kvůli těmto omezením ostře dohaduje s Oborovou zdravotní pojišťovnou. Nemocnice překročila limit, který stanovuje, kolik lidí s roztroušenou sklerózou smí léčit. Jenže přicházejí noví pacienti a doktoři je musí posílat pryč.

"Snažíme se za tyto lidi bojovat, ale nechtějí nám limit navýšit o jediného pacienta," říká náměstek ředitelky nemocnice Jan Bříza.

Pojišťovna přiznává, že její limit přesáhly čtyři nemocnice ze čtrnácti, s nimiž má smlouvu na léčení této nemoci. Další dvě se k této hranici blíží.

"Při vyčerpání zdrojů není jiná možnost než vytvořit pořadníky," říká zdravotní ředitelka pojišťovny Ludmila Plšková. Nemocnicím zároveň vzkazuje: "Respektujte ekonomickou realitu a léčbu nasazujte s ohledem na zdroje."

Podle ministerstva zdravotnictví si musíme zvyknout, že drahá léčba nebude pro všechny. Krize nekončí - příští rok se deficit ve zdravotnictví ještě prohloubí.

"Musí se zamezit plýtvání v případech, kdy léčba nemůže stav pacienta zlepšit," říká náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Markéta Hellerová, podle níž problémy nejvíce dopadnou na VZP, která má nejvíc těžce nemocných pacientů. VZP zatím slibuje: do konce roku drahou péči uhradíme.

Čtěte také:

Ilustrační foto: www.kardiochirurgieplzen.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: van

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…