Nedávno byli na Filozofické fakultě UK propuštěni dva akademici. Jedním z nich je profesor raně novověkých dějin Jaroslav Čechura, jeden z našich předních historiků. Jejich narychlo ohlášený vyhazov vyvolal velký povyk a vysvětlení profesora Ivana Šedivého, ředitele Ústavu českých dějin, že škola nemá peníze a má „přiliš mnoho vyučujících,“ je zcela nedostačující.
Na dubnové schůzi, kde mělo dojít ke zdůvodnění této „restrukturalizace“, nikdo vyjádření nepodal. K tomu došlo až „po vznesení oficiálního protestu“ během zasedání akademického senátu o měsíc později.
Šedivého tvrzení o nedostatku financí se mezitím projevilo na úvazcích většiny kantorů, nikdo však nečekal, že tato úsporná opatření povedou ke snižování stavů. A už vůbec nikdo nečekal, že pokud ta situace nastane, první, kdo půjde, bude Jaroslav Čechura.
I přes nedostatek financí škola ale přijala v nedávné době dva pracovníky, „jejichž přítomnost podle všeho nebyla pro chod ústavu nikterak nutná“. Jedněmi z nich jsou pak sám šéf ústavu Šedivý a docent Stehlík, kterého však údajně platí odjinud než z peněz ústavu. Zajímavé pak je, že když to v jednom případě jde, v případě ikony ústavu Čechury to už nejde.
Šedivý zdůvodnil své rozhodnutí i tím, že se ústav rozchází s Čechurou v jejich zaměření. Což opět nedává smysl vzhledem k šířce Čechurova záběru a jeho vysoké kvalifikaci. Obzvlášť když výzkum elit, kterým se ústav zabývá, je Čechurovi vlastně také blízký.
Absurdní je následná snaha Šedivého snížit význam rejstříku informací o výsledcích, ve kterém Čechura obsazuje první příčky, a z posledních zveřejněných statistik je sám Šedivý „zcela na chvostu“. Důležité je zmínit, že rejstřík informací o výsledcích je další způsob, skrze který může získat škola finanční podporu.
Ve finále to působí tak, že cílem podobných akademických „restrukturalizací“ je jen ochromit celou instituci a odklidit nežádoucí osoby.
Na webu e-petice.cz mezitím lidé nespokojení s celou touto situací podepisují petici, v níž žádají přezkoumání a přehodnocení výpovědi pana Čechury. Mají strach, že z celé situace vznikne nebezpečný precedens. V petici se mimo jiné píše, že podobné kroky, ke kterým dnes dochází na akademické půdě, akorát podkopávají důvěru lidí v univerzitní instituce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa