Budoucí prezident Donald Trump se blíží ke konci sestavování své vlády. Vybral si své poradce i ministry, a to specifickým způsobem. Do své vlády totiž jmenoval byznysmeny, zkušené politické matadory, své kritiky i výrazné konzervativce, kteří dosud nedostávali tolik prostoru.
Poradcem pro otázky národní bezpečnosti se stal generál Michael Flynn, do křesla ředitele CIA usedne důrazný odpůrce potratů a zastánce práva nosit zbraň Mike Pompeo. Ministryní školství bude další konzervativní aktivistka Betsy DeVosová. A pozor ministry financí a obchodu nebudou republikáni, nýbrž demokraté Steven Mnuchin a Wilbur Ross. Stojí za zmínku, že Mnuchin pracoval pro banku Goldman Sachs, která je označována za jednoho z viníků poslední ekonomické krize. V předvolební kampani nenechal Trump na této společnosti nit suchou, ale po volbách se zdá, že je leccos jinak. Do křesla šéfa Pentagonu usedne James Mattis – generál myslitel, který zasvětil život studiu vojenské taktiky a těší se velké úctě mezi vojáky. Ministrem životního prostředí se stane důrazný kritik myšlenky, že globální oteplování způsobil člověk, Scott Pruitt.
Tillersona ohlídá veliký protiruský jestřáb, věří Joch
Nejsledovanější osobností v Trumpově kabinetu zřejmě bude Rex W. Tillerson, šéf ropného a plynárenského gigantu ExxonMobile, který obdržel vysoké státní vyznamenání z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Tillerson dokonce od Putina dostal nejvyšší ruské vyznamenání pro cizince, Řád přátelství; což znepokojuje některé senátory, kteří mají obavu, zda Tillerson není ‚Putinův muž‘. Ale doporučili ho jak Gates, tak i Riceová; a veřejně se za něj postavil i bývalý viceprezident Dick Cheney, jenž má reputaci ultrajestřába. S takovýmito referencemi bude Tillerson v Senátu zřejmě schválen. Navíc podle určitých informací má Tillerson dostat jako svého náměstka coby osobu č. 2 na ministerstvu zahraničí bývalého Bushova velvyslance při OSN Johna Boltona (kterého bych já považoval za ministra zahraničí svých snů), a který skutečným konzervativním realistickým ultrajestřábem je. Vedle něho i Dick Cheney působí jako holubice,“ poznamenává v komentáři pro Lidové noviny ředitel Občanského institutu.
„Vůči Donaldu Trumpovi jsem byl skeptický a považoval ho za nezpůsobilého být prezidentem USA (stejně jako Hillary). Ale že poskládá takto konzervativní kabinet ministrů, se mi nezdálo ani v mých nejpravicovějších snech. Inu, drobné radosti života…“ uzavřel svůj komentář Joch.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp