Česko se stalo součástí tzv. schengenského prostoru v roce 2007. Podle Schengenské dohody jsou střeženy vnější hranice EU, kontroly uvnitř unie, tedy na hranicích členských států, byly v ČR zrušeny přijetím této smlouvy. V uplynulých dnech ale některé země kvůli silné uprchlické vlně hraniční kontroly obnovily.
Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila v polovině června
Policisté na mnohých hraničních přechodech přišli o zázemí. Z někdejších celnic a policejních stanic na jižní Moravě se staly například obchody a penziony. Proto při případné obnově kontrol budou policisté potřebovat kromě zázemí i elektrocentrály a osvětlení. "Tuto techniku pro nás správa vyčlenila. Zůstane ve skladu a teprve po případném rozhodnutí vlády o obnově kontrol ji využijeme," uvedla Rendlová. Ve skladech je pro případ nouze připraveno 14 elektrocentrál a 18 kusů osvětlovací techniky.
Se zápůjčkou techniky od Správy státních hmotných rezerv počítá také jihočeská cizinecká policie. "Využili bychom je v případě nutnosti. Pokud bychom dostali pokyn zvýšit ostrahu hranic, přesunuli bychom techniku na potřebná místa," řekl dnes ČTK její mluvčí Miroslav Doubek.
Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila v polovině června, od poloviny září pak začala s namátkovými kontrolami na hranicích s Rakouskem. Od zesílení kontrol bylo k dnešku odhaleno 3111 běženců. Česko-rakouské hranice nyní hlídá 720 policistů.
Mnoho Evropských zemí se potýká s přílivem desetitisíců uprchlíků ze Sýrie a dalších zemí z Blízkého východu a severní Afriky, které se potýkají s násilím islámských radikálů. Jejich obyvatelé hledají útočiště v Evropě, zejména v Německu, Dánsku a ve Skandinávii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp