Ačkoli Macron Muska přímo nejmenoval, jeho slova byla jasná. „Kdo by si před deseti lety dokázal představit, že majitel jedné z největších sociálních sítí na světě bude podporovat nové mezinárodní reakční hnutí a přímo zasahovat do voleb, a to i v Německu,“ uvedl prezident během projevu v Elysejském paláci, jak informuje bruselský list Politico.
Macronova kritika přichází v době, kdy Musk čelí odporu mainstreamových stran v Evropě za svou otevřenou podporu konzervativní pravice. V Německu například vyjádřil podporu straně Alternativa pro Německo (AfD) před nadcházejícími parlamentními volbami. Tento krok vzbudil rozhořčení nejen vlády v Berlíně, ale i mezi politickými představiteli napříč Evropou.
V Německu se už objevily obavy, že Muskova podpora AfD by mohla ovlivnit veřejné mínění a narušit rovnováhu předvolební kampaně. Kritici upozorňují na to, že Muskův vliv prostřednictvím sociálních médií má potenciál deformovat politickou diskusi a podporovat extremismus.
Podobně kontroverzní byl i Muskův spor s britským premiérem Keirem Starmerem a jeho podpora konzervativní strany Reform UK. Musk se v případě této euroskeptické strany vměšuje tím, že otevřeně vyzval stranu, aby si našla náhradu za dosavadního lídra Nigela Farage.
Navzdory kritice mají Macron s Muskem za sebou i období srdečných vztahů. Musk nedávno daroval 100 terminálů Starlink cyklonem zničenému francouzskému území Mayotte a zúčastnil se znovuotevření katedrály Notre Dame společně se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Macron také Muska pozval na nadcházející summit o umělé inteligenci v Paříži.
Zůstává otázkou, zda se Musk zapojí i do francouzské politiky a zda poskytne podporu krajní pravici reprezentované Národním shromážděním Marine Le Penové. Macron v projevu zdůraznil, že Francie musí zůstat pevná a jednotná, aby si získala respekt na mezinárodní scéně.
Macron se v projevu dotkl i širších mezinárodních otázek včetně spolupráce s nastupující americkou administrativou Donalda Trumpa. „Dokázali jsme s Trumpem spolupracovat, víme, jaké jsou neshody, například v otázce změny klimatu,“ uvedl Macron a dodal, že Francie zůstává pevným spojencem Spojených států.
Zároveň varoval, že pokud bude Evropa „slabá a poraženecká“, ztratí respekt na globální scéně. Macron vyzdvihl potřebu jednoty v Evropské unii, která čelí výzvám nejen ze strany technologických gigantů, ale také v otázkách geopolitického vlivu.
Macron rovněž vyzval k větší regulaci technologických platforem a jejich odpovědnosti vůči demokratickým procesům. „Nemůžeme dovolit, aby technologické giganty diktovaly pravidla bez jakékoli kontroly,“ prohlásil. Zdůraznil, že Evropská unie musí přijmout pevnější opatření na ochranu svých hodnot a demokratických principů. Francouzský prezident na závěr svého projevu vyjádřil přesvědčení, že jen silná a jednotná Evropa může čelit výzvám moderního světa.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič