Návrh proti „dezinfu“, ze kterého vstávají vlasy na hlavě. V Německu se jím zabývá zelená ministryně

16.09.2024 14:41 | Monitoring

Projekt Fórum proti falešným informacím navrhuje, aby šíření dezinformací mohlo být trestně stíháno, a to při respektování svobody projevu. Cílem je zabránit nejen šíření nepravdivých informací, ale také zvýšit povědomí pachatelů o škodlivosti jejich činů. Součástí doporučení je zřízení centrálního centra pro sledování zahraničních dezinformačních kampaní a sankce proti státům, které je šíří. Spolková vláda v čele s ministryní vnitra Nancy Faeserovou nyní analyzuje, jakým způsobem začlenit tyto návrhy do přípravy nové strategie boje proti dezinformacím.

Návrh proti „dezinfu“, ze kterého vstávají vlasy na hlavě. V Německu se jím zabývá zelená ministryně
Foto: Repro Youtube
Popisek: Nancy Faeserová, německá spolková ministryně vnitra

Fórum proti falešným informacím (Forum gegen Fakes) je projekt zaměřený na boj proti dezinformacím prostřednictvím participace občanů. V rámci tohoto projektu, který byl podpořen spolkovým ministerstvem vnitra, se mohli občané zapojit do procesu a navrhovat způsoby, jak se s dezinformacemi vypořádat. Výsledkem byly tři on-line konzultace, kterých se mezi lednem a červencem 2024 zúčastnilo 424 000 lidí.

Kromě široké on-line účasti se zapojila i skupina 120 občanů, takzvaná občanská rada, která diskutovala o výsledcích a připravila doporučení. Ty byly shrnuty ve Zprávě občanů o řešení dezinformací, která obsahuje 15 doporučení a 28 konkrétních opatření.

Klíčová oblast zahrnuje vzdělávání a osvětu, kde se doporučuje každoroční pořádání celonárodního akčního týdne na podporu boje proti dezinformacím, mediální výchova dospělých a zakotvení mediální gramotnosti do školních osnov. Dále je navrženo zavést právní rámec pro mediální gramotnost ve školství a také vytvořit interaktivní nástroje, jako jsou kvízy o fake news, které by pomohly veřejnosti rozpoznávat dezinformace.

V oblasti žurnalistiky a médií se klade důraz na zavedení standardů kvality pro novináře, větší transparentnost ohledně zdrojů a poskytování vzdělávacích materiálů pro pracovníky médií, aby lépe chápali problematiku dezinformací. Sociální sítě by měly být aktivně zapojeny do boje proti šíření nepravdivých informací, například tím, že budou usnadněny mechanismy pro hlášení dezinformací a zavedeny jasné pokyny pro uživatele ohledně jejich identifikace. Důraz se klade i na kontrolu placeného obsahu, který může být zneužíván k šíření dezinformací.

Další doporučení se zaměřují na vývoj technologií pro označování dezinformací, především za využití umělé inteligence, a na omezování vlivu cizích států prostřednictvím vytvoření centrálního centra, které by sledovalo a omezovalo zahraniční dezinformační kampaně.

Projekt také navrhuje přijmout sankční opatření či trestní stíhání proti státům, které se podílejí na šíření dezinformací. „Spolková vláda by měla prověřit, zda je na základě definice dezinformace možné trestní stíhání nebo jiné sankce,“ stojí v dokumentu. „Je pro nás důležité, aby byla zajištěna svoboda projevu. Nicméně je třeba zabránit vytváření a šíření dezinformací a zvýšit povědomí pachatelů o nespravedlnosti. Tím se má zabránit společenským, osobním a hospodářským škodám,“ odůvodňuje fórum nutnost požadavku.

Ministerstvo vnitra by zkrátka mělo prozkoumat, zda „lze šíření dezinformací stíhat při respektování svobody projevu“.

Spolkové ministerstvo vnitra má v úmyslu zapracovat doporučení ze zprávy občanů do přípravy nové strategie spolkové vlády pro boj s dezinformacemi. Nakonec je na rok 2025 naplánována aktualizační akce, na které se bude zjišťovat, do jaké míry byla doporučení ze strany ministerstva vnitra realizována.

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová při prezentaci Zprávy občanů zdůraznila, že boj proti dezinformacím je klíčový pro ochranu demokracie. Varovala, že cizí státy, zejména Rusko, využívají dezinformace a propagandu k oslabení důvěry veřejnosti v demokratické instituce. „Na internetu lze nalézt tisíce falešných zpráv, zmanipulovaných obrázků a zavádějících klipů. Přes to všechno, jak mohou lidé uspět v lepším rozpoznávání dezinformací, místo aby jim naletěli – právě o tom je Fórum proti falešným informacím,“ cituje Faeserovou server Nius.

„Doporučení nyní zanalyzujeme a prověříme, do jaké míry je lze začlenit do další práce BMI v této oblasti,“ slíbila německá ministryně vnitra Faeserová.

 

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

takže jako za Ády, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepadr , 16.09.2024 15:25:47
a obnovíte ty vaše zařízení typu Dachau.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…