Nebudete svítit, nebudete topit. Alena Vitásková, Štěpán Kotrba a další o budoucím osudu Česka. Šlo i o Rusko

28.11.2018 13:20 | Zprávy

Včera v Poslanecké sněmovně proběhl odborný seminář na téma energetiky. Zaštiťoval ho Jiří Kobza, poslanec za SPD. Hovořili na něm např. Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu, poslanec ODS Jan Skopeček nebo politický analytik Štěpán Kotrba.

Nebudete svítit, nebudete topit. Alena Vitásková, Štěpán Kotrba a další o budoucím osudu Česka. Šlo i o Rusko
Foto: Repro RaptorTV
Popisek: Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková na semináři o energetice

Alena Vitásková řekla, že po roce 1989, když se státní společnosti přeměnily na akciové, se začalo neuváženě investovat. Neuváženě prý proto, že nebyla prozkoumána ekonomická návratnost investic. Jmenovala například plynárenství, kde je po 30 letech prý až 300 tisíc přípojek bez spotřebitele a některé plynovody jsou využívány pod 50 %, a toto všechno musí zákazník zaplatit. Také se opřela do obnovitelných zdrojů. Podle ní potřebují neskutečné dotace a zdeformovaly ceny v energetice. Také se kriticky postavila k „liberalizaci“ energetických zdrojů, která podle ní nepřinesla větší zabezpečení dodávek ani další pokles cen po úvodním skoku.

Jan Skopeček se na energetiku díval pohledem ekonoma. Konstatoval, že energetika je jedno ze státem nejregulovanějších odvětví. Uznal, že stát do energetiky vstupovat musí, ale doplnil, že záleží na tom, zda tak činí realisticky, nebo aktivisticky, přičemž druhý přístup prý dnes převažuje. Také zdůraznil, že Česko je průmyslovou zemí, což je podle něj dobře, a prý bychom neměli podléhat tvrzením, že by se měl expandovat sektor služeb. Ale převaha průmyslu vede k energetické náročnosti. Podle Skopečka bylo rozhodnutí Angely Merkelové skoncovat s jadernou energií povýšením enviromentálního aktivismu nad racionální uvažování. A dodal, že čím déle se budeme stavět k jaderné energii zády, tím více budeme ztrácet know-how s ní spojené.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…