Největší kybernetický útok v dějinách USA. A kdo je v podezření? Zase Rusko

19.12.2020 11:45 | Zprávy

Spojené státy byly cílem kybernetického útoku, celých tři čtvrtě roku odčerpávali počítačoví hackeři bez povšimnutí citlivé informace z několika ministerstev. Zatím žádné obvinění nepadlo, v podezření je Rusko, informují Lidové noviny.

Největší kybernetický útok v dějinách USA. A kdo je v podezření? Zase Rusko
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Bílý dům

Jedná se zřejmě o největší hackerský útok v dějinách USA. Rozsáhlá špionážní operace, která začala před devíti měsíci, zasáhla klíčovou infrastrukturu státu.

Mezi napadané instituce patří například ministerstva energetiky a financí, stejně tak i Národní úřad pro jaderné zabezpečení (NNSA). Server Politico informoval, že hackeři se dokázali nabourat i do tří amerických jaderných laboratoří: v Sandii, v Los Alamos a v Richlandu.

Dosluhující prezident Donald Trump se k případu zatím nevyjádřil.

Jeho nástupce Joe Biden vydal prohlášení: „Musíme naše nepřátele rušit a bránit jim, aby vůbec byli schopni provádět rozsáhlé kybernetické útoky.“ Dále v textu uvádí, že USA chtějí ve spolupráci se svými partnery dosáhnout toho, aby se původci takovýchto aktivit za ně museli zodpovídat i po hmotné stránce.

Americká Agentura pro bezpečnost počítačových systémů a infrastruktury (CISA) komentovala útoky jako „dalekosáhlou hrozbu“ namířenou proti „kritické infrastruktuře“.

Masivní hackerské kampani čelila i společnost Microsoft. Mezi její takto zasažené zákazníky patří vládní agentury, neziskové organizace a další technologické společnosti.

Ani Úřad pro bezpečnost počítačových systémů ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dosud neupřesnily, koho viní z autorství útoků. Na dotaz agentury AP, jestli za tím může být Rusko, však jeden z úředníků prohlásil: „Věříme tomu. Ještě jsme to neřekli veřejně, protože to ještě není stoprocentně potvrzeno.“

O „ruské stopě“ psal i list Washington Post. Podle jeho autorů by mohli být za napadením příslušníci ruské tajné služby SWR, jež se věnuje civilní zahraniční špionáži. Nejnovější případ prý vykazuje řadu podobností s napadením firmy na internetovou bezpečnost FireEye.

Podle agentury CISA může zabrat vypátrání původce i týdny. Navíc tím, že k odhalení došlo teprve nyní, mohli rovněž stihnout zlikvidovat stopy.

Někdejší poradce amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Thomas Bossert se domnívá, že vláda ve Washingtonu by se měla nyní chovat tak, jako kdyby věděla, že kontrolu nad napadenými sítěmi získalo Rusko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

4:44 Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

POHLED IVANA HOFFMANA „Vždy zde bude strach, že slovo změní svět. Současně zde vždy bude víra, že um…