Stavební inženýr z Osnabrücku dva měsíce po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu, tedy v dubnu 2022, zaslal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska Manuele Schwesigové (SPD), v němž ji obvinil z podpory vražedné kampaně v Moskvě a označil ji za „vypravěčku pohádek“.
„Vážená paní Schwesigová, je pro Vás pozdě. Ženy ve stavebnictví stále potřebujeme. Bylo by to něco pro vás? Nemusíte lidem vyprávět hlouposti,“ psal v e-mailu stavební inženýr Wolfgang K. Závěrem se političky dotázal, zda chce doopravdy „podporovat vražednou kampaň nasraných lidí v Moskvě“, zveřejnil e-mail server Apollo News.
Německá politička Schwesigová následně na stavebního inženýra, který byl dle všeho nespokojen s postojem Schwesigové k situaci na Ukrajině, podala trestní oznámení kvůli obsahu daného e-mailu, který považovala za urážlivý. Podle serveru Apollo News jsou v Německu domovní prohlídky i čtyřciferné pokuty běžnou záležitostí, pokud jde o údajnou urážku politika či političky.
Dne 30. března 2023 okresní soud v Osnabrücku vydal trestní příkaz proti stavebnímu inženýrovi, odsoudil ho k pokutě ve výši 3000 eur neboli 30 denních sazeb po 100 eurech. Němec ovšem pokutu nezaplatil a byl na něj proto 7. července vydán zatykač.
Během polední pauzy v práci tak stavebního inženýra překvapila policie a odvedla ho v poutech. Stavební inženýr byl pak převezen do věznice v Dortmundu, kde byl zadržován od 16. srpna až do 14. září 2023. Po výkonu trestu odnětí svobody přišel o práci.
„Dopis byl celkově znevažující a urážlivý. A co je naprosto nepřijatelné, je to, že je paní ministryně spojována s vražednými kampaněmi,“ uvedl tehdy mluvčí zemského kancléřství ve Schwerinu Andreas Timm.
Mluvčí státního zastupitelství Alexander Retemeyer dále pro deník Ostsee Zeitung vysvětlil, že formulace použitá v e-mailu stavebního inženýra byla posouzena jak vedoucím oddělení pro politické trestní záležitosti, tak trestním soudcem Okresního soudu v Osnabrücku jako urážka podle § 185 německého trestního zákoníku. Za tento trestný čin „urážky“ je podle § 185 možné uložit trest odnětí svobody až na jeden rok. Pokud je trestný čin spáchán veřejně, hrozí pak odnětí svobody až na dva roky.
Mluvčí zemské vlády Andreas Timm dodal, že urážky tohoto typu na Manuelu Schwesigovou jsou časté. Jen za rok 2022 bylo v souvislosti s nimi podáno 70 trestních oznámení, za rok 2023 pak dalších osm.
Reakci Manuely Schwesigové na urážku e-mailem nyní komentoval zemský předseda CDU v Meklenbursku-Předním Pomořansku Daniel Peters. „Paní Schwesigová střílí vrabce kanónem,“ řekl s tím, že ačkoliv chápe, že se e-mailem Swesigová musela cítit uražena, je jen těžko pochopitelné, že by inženýrův e-mail měl vést k pokutě či k trestu odnětí svobody. Je proto podle něj na uvážení, zda by paragraf z trestního zákoníku o „urážce“ měl být zrušen, cituje deník Welt.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová