Němečtí sociální demokraté schválili program „citlivosti“ k uprchlíkům. Třeba už se nebude smět psát, že někoho znásilnili. A je toho mnohem více...

19.12.2015 19:29 | Zprávy

Německá sociální demokracie má za sebou sjezd, na kterém dala jasně najevo, kam půjde v příštích měsících a letech. Půjde vstříc lidem, kteří potřebují pomoc, uprchlíky nevyjímaje. Strana odmítla stanovit finální hranici počtu přijatých uprchlíků, ale tím to zdaleka nekončí. Odpůrce běženců chce nechat označit za pravicové radikály. Případné zločiny, kterých se uprchlíci v Německu dopustí, je třeba posuzovat citlivě.

Němečtí sociální demokraté schválili program „citlivosti“ k uprchlíkům. Třeba už se nebude smět psát, že někoho znásilnili. A je toho mnohem více...
Foto: deutschland.de
Popisek: Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel

Aleš Valenta se na serveru Neviditelný pes rozmýšlí nad vzkazem, který předala světu německá sociální demokracie na svém nedávném sjezdu v Berlíně. Několik stovek delegátů dalo jasně najevo, že si přeje, aby země dál přijímala uprchlíky a nebyla stanovena konečná hranice počtu přijatých.

„Svědčí to vskutku o těžko uvěřitelném fanatickém humanitářství řadového členstva SPD. Za této situace si dost dobře nelze představit, že by na sjezdu někdo vystoupil s kritickým názorem na uprchlíky. Byl by nejspíše na místě vyloučen jako odporný Menschenfeind, tj. „homofob“. Hranice únosnosti počtu migrantů pro Německo, jakož i pro jakýkoli jiný stát či společnost nicméně samozřejmě existuje a má dvojí podobu – sociálně-ekonomickou a společensko-politickou,“ poznamenává autor.

Celý text najdete zde

Ekonomická hranice ještě dosažena není, ale míra občanské tolerantnosti k přílivu uprchlíků se pomalu naplňuje. Lidé totiž mají strach z běženců, kteří se nekontrolovatelně pohybují jejich vlastí. Tento nekontrolovaný pohyb navíc nahrává chystání případných teroristických útoků. A to Němcům na klidu rozhodně nepřidává.

Žadatelé o azyl nemají být stigmatizováni

SPD na to reaguje tím, že obsáhle rozebírá, jak integrovat další a další uprchlíky, jak postupovat, aby se v Německu necítili špatně.

„Když se Spolkový kriminální úřad pokoušel zjistit, kolik trestných činů utečenci páchají, většina spolkových zemí odmítla tyto údaje poskytnout, protože by je mohli zneužít ‚šiřitelé nenávisti‘ a protože ‚žadatelé o azyl nemají být stigmatizováni‘. V Brunšviku (Dolní Sasko) zřídila policie zvláštní vyšetřovací úřad pro uprchlíky, protože ‚věci se začínají vymykat kontrole‘. Po příchodu 5000 migrantů dostala policie mnoho stížností od lidí, které obtěžují Severoafričané, když se opilí vracejí ze supermarketů. Enormně vzrostl počet vloupání. Mezi trestnými činy se prý ojediněle objevuje ‚těžké sexuální obtěžování‘ – pojem ‚znásilnění“ je v souvislosti s migranty zjevně nepřípustný,“ podivuje se Valenta.

Němečtí sociální demokraté jsou ochotni v integraci zajít tak daleko, že relativně nové politické uskupení Alternativa pro Německo (Alternative für Deutschland) chtějí nechat v tisku označovat jako „pravicově radikální AfD“. Na sjezdu po tom volal staronový předseda strany Sigmar Gabriel, jenž zároveň varoval před duchem antievropanství, který se šíří např. v Maďarsku a Polsku. Valenta doufá, že do tohoto seznamu přibude co nejdříve také Česká republika.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

6:31 Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

Pokud bychom měli vládu, která hájí zájmy občanů, a ne zájmy cizí, už bychom měli energetickou polit…