Není možné, aby Německo diktovalo zbytku Evropy. Více EU znamená méně Berlína, burcoval v rádiu Špicar

24.07.2019 22:41 | Zprávy

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Jelikož nastupující britský premiér Boris Johnson nevylučuje, že jeho země opustí Evropskou unii bez dohody, rozhovořil se Špicar především ohledně dopadů tvrdého brexitu na Českou republiku. Došlo však i na změny v Evropské unii po posledních volbách a co provází nástup Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise. Špicar poznamenal, že se tam Leyenová dostala především díky dosazení od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, což pro nás může mít neblahé důsledky.

Není možné, aby Německo diktovalo zbytku Evropy. Více EU znamená méně Berlína, burcoval v rádiu Špicar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Podle Špicara je nynější největší hrozbou pro nás možná obchodní válka mezi USA a Evropou, jelikož pokud by se Donald Trump skutečně rozhodl zavést pětadvacetiprocentní cla na dovoz automobilových součástek i samotných vozů, tak by to byl velký problém pro páteř našeho průmyslu. „Představa, že Donald Trump splní, čím hrozí, tedy že zavede 25% cla na dovoz evropských automobilů do Spojených států, by byla pro českou ekonomiku velmi špatná zpráva,“ varoval.

Následovalo téma brexitu. Právě Velká Británie je pro nás pátý největší obchodní partner a hraje se zde tak až o 350 miliard korun, které se v obchodu s ostrovním státem a námi točí. Velká Británie je také velkým trhem například pro přístroje spojené s telekomunikací, zde se jedná až o 60 % vývozu a v případě tvrdého brexitu bez dohody by to pro tato odvětví bylo velice citelné.

Po tvrdém brexitu by mohlo hrozit, že by se Velká Británie stala pro Česko stejnou zemí, jako jsou v současnosti právě Spojené státy, a zavládnout by tak mohly problémy na hranicích, a to i třeba s certifikací, což by mělo fatální důsledky například pro vývoz léků z Evropy.

Celý záznam z vysílání si můžete přehrát zde:

Přestože by tvrdý brexit obchod mezi Českem a Británií nezablokoval, výrazně by ho zkomplikoval. „Nejvíc se bojíme vstupu do režimu WTO. Velká Británie by se pro nás téměř ze dne na den stala zemí v pozici Spojených států,“ upozorňuje Špicar.

Někteří obchodníci se prý na možnost odchodu Spojeného království bez dohody připravují již nyní. Špicar ve vysílání poukázal na výrobce krmiv pro psy a kočky, kteří svou výrobu již přesunuli mimo ostrovy.

„Ty dopady budou opravdu dramatické,“ tvrdí Radek Špicar s tím, že se sice škodovky nepřestanou do Velké Británie dovážet a ani lidé tam nepřestanou jezdit, ze začátku však může dojít k velkému chaosu, a pokud by se i zhoršily vztahy EU z pohledu jednání s Británií natolik, že by začala panovat po brexitu určitá rezervovanost, bude to mít vliv na naše budoucí jednání se Spojeným královstvím jakožto nynějším i budoucím důležitým obchodním partnerem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Černochová se rozjela v Partii, došlo na věšení. Konečná si to nenechala líbit

20:45 Černochová se rozjela v Partii, došlo na věšení. Konečná si to nenechala líbit

Ministryně obrany Jana Černochová se pohoršila nad slovy lídrů uskupení Stačilo!, které pronesli na …