Podle nejnovější zprávy německého ministerstva vnitra se za poslední rok ztratilo 5835 dětí uprchlíků. Spolkový kriminální úřad však uvedl, že toto číslo může být zkreslené, jelikož může nastat situace, kdy je jedno dítě registrováno jako pohřešované na více místech nebo s odlišným popisem. Příkladem byl příběh desetiletého afghánského chlapce, o kterém si úřady myslely, že je rok po smrti, než jej Červený kříž přivedl zpět k rodině.
Celkem se však z původního počtu 8006 dětí našlo zatím jen 2171. Nejvíce pohřešovaných nezletilých je mezi Afghánci, Syřany, Eritrejci, Maročany a Alžířany. Zpráva dále uvádí, že 555 z nich jsou mladší 14 let.
Zpráva vyvolala kritickou reakci od Luisy Amtsbergové ze strany Zelených. Vláda podle ní absolutně nezvládla dávat pozor na ty „nejzranitelnější z lidí“ ve chvíli, kdy potřebovali ochránit. Také podle ní „nevzala vážně riziko nucené prostituce a zneužívání“.
Podle nedávné zprávy Europolu se za minulý rok ztratilo v Evropě přinejmenším 10 tisíc nezletilých. Alespoň 5000 z nich jen v samotné Itálii. Nelze však říct, zda se stali oběťmi obchodu s lidmi, či se shledali se svými rodinami.
Zároveň však ve své nedávné zprávě o organizovaném obchodu s lidmi Europol uvedl, že je přímá spojitost mezi uprchlickou krizí a jeho prosperitou. Česká republika je dokonce jednou ze zemí, kde člověk riskuje, že se stane obětí obchodu s lidmi a skončí vykonávat nucené práce někde v cizině.
Podle projektu Missing Children Europe, který spojuje celkem 30 neziskových organizací ve 24 evropských zemích, se do prvních 48 hodin po vstupu do země ztratí takřka polovina všech uprchlických dětí. Jen za rok 2013 přitom úřady zaregistrovaly celkem 12 465 dětí bez doprovodu, které požádaly v EU o azyl. Za rok 2015 podle organizace Save The Children přišlo zhruba 26 000 dětí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa