Neziskovka Ondráčky dostala dopis z Bruselu: Nebojte, Babiše pečlivě prověřujeme

11.01.2019 9:23 | Zprávy

Evropská komise v dopise pro Transparency International ČR (TI), která dala podnět kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, vzkázala, že celou věc důkladně prošetřuje. Výsledky by mohly být známy v blízké době, informoval server Echo24.cz.

Neziskovka Ondráčky dostala dopis z Bruselu: Nebojte, Babiše pečlivě prověřujeme
Foto: screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci.

TI se domnívá, že Babiš nadále ovládá holding Agrofert a vlastnictvím médií porušuje zákon. Podnět kvůli obcházení zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií podala v srpnu 2018 k Městskému úřadu v Černošicích. 

Druhý podnět pak podala TI Evropské komisi v září 2018 spolu s otevřeným dopisem ohledně střetu zájmů Andreje Babiše a evropských dotací pro Agrofert. Evropská komise nyní organizaci potvrdila, že se Komise rozhodla prozkoumat její stížnost.

„Komise si vyžádala a získala informace od českých úřadů k platbám z evropských strukturálních a investičních fondů společnostem patřícím do holdingu Agrofert,“ napsal TI za Evropskou komisi Gert Van Koopman s tím, že nyní hodnotí, zda byly tyto platby provedeny v souladu s pravidly včetně nařízení o konfliktu zájmů.

Výsledky šetření Evropské komise by měly být známy v blízké době, odhaduje ředitel české pobočky TI David Ondráček. „Podněty TI daly do pohybu české i evropské instituce a brzo budeme vědět první výsledky. Pravidla platí pro každého, střet zájmů se musí vyřešit a neoprávněné dotace vrátit,“ uvedl. Premiér Andrej Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů, když svůj majetek převedl do dvou svěřenských fondů. 

Původní zdroj ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…