Podle údajů z roku 2013 žije v Norsku přibližně 120 000 muslimů, kteří tak tvoří asi 2,5 % norské populace. Norské úřady se sice vzhledem k migrační krizí snaží dělat vše možné, aby odradily žadatele o azyl od úmyslu zakotvit v jejich zemi, ale problémy existují i se stávající muslimskou komunitou. V zemi podle policie existuje několik no-go zón, kde je soustředěna ve větším počtu muslimská komunita a kvete zde kriminalita i radikální islám.
Celý text v angličtině najdete ZDE.
Jednou z takových no-go zón je například Grønland v Oslu, která přitom leží jen dvě zastávky metra od budovy parlamentu. Zkraje letošního roku citoval internetový server Jihadwatch jednu ze zdejších obyvatelek muslimského původu, která připustila, že Grønland je více marocká než norská čtvrť. Již před šesti lety deník Aftenposten informoval o zdejších muslimských hlídkách, které dohlížejí na dodržování práva šaría a bezdůvodně napadají homosexuální páry.
Jedním z nejznámějších islámských radikálů je salafista Fahad Qureshi, který před osmi lety založil Salafistickou islámskou síť. Před třemi lety na sebe upoutal pozornost svým prohlášením na jednom ze setkání své organizace, když se vyjádřil pro kamenování cizoložníků a trest smrti pro homosexuály. Při svém čtvrtečním vystoupení v rozhlasovém pořadu Dagsnytt 18 na rádiu NRK však uvedl, že jeho tehdejší výroky byly špatně pochopeny.
Qureshi před třemi lety fakticky řekl, že není rozdíl mezi umírněným a radikálním muslimem, protože obě skupiny uznávají Korán. „Často nám vytýkají, že někteří imámové kážou radikální ideje. Ale zvedněte ruku ti z vás, kdo souhlasí s pasáží Koránu, kde se hovoří o kamenování za cizoložnictví? Vidím, že souhlasíte všichni. Jste tedy také radikální muslimové?“ konstatoval ve výsměšném tónu Qureshi, jehož vystoupení dodnes koluje po internetu, a to s českými titulky.
Zatímco Qureshi se za své výroky před úřady zodpovídat nemusí, muslimského advokáta Amira Mirmotahariho včera zatkla policie. Osmatřicetiletý majitel advokátní kanceláře čelí obvinění, že plánoval únos oběti znásilnění, aby nemohla svědčit proti jeho klientovi. K únosu nakonec nedošlo a advokátův klient byl odsouzen k pěti letům odnětí svobody, přesto úřady hodlají celou záležitost vyšetřit. Prozatím Mirmotahari ukončil svoji advokátní praxi a může sám skončit ve vězení.
Celý text v angličtině je ZDE.
Za své výroky se sice veřejně omluvil, ale přesto trvá na tom, že byly vytrženy z kontextu. Vše omlouvá tím, že byl v té době údajně pod značným psychickým tlakem. „Nikdy jsem svůj zmiňovaný plán nechtěl zrealizovat. Uznávám samozřejmě, že to znělo velmi drsně a omlouvám se tímto všem ženám, kterých se to mohlo dotknout. Berme však v potaz, že ten únos se nikdy nezrealizoval,“ uvedl muslimský advokát a postěžoval si, že jeho rodina nyní čelí mnoha výhrůžkám a musí žít na utajené adrese.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro