Norský novinář promlouvá: Mnozí Norové kritizují Barnevernet, jenže...

13.01.2016 18:32 | Zprávy

Norský publicista žijící v Česku Ingmar Brena ve středeční Kauze dne na Rádiu Impuls promluvil o fungování úřadu Barnevernet, který se v posledních letech neslavně vyznamenal odebíráním dětí cizinců. Prozradil mimo jiné, že čeští rodiče jsou ve výchově přísnější a on sám to schvaluje.

Norský novinář promlouvá: Mnozí Norové kritizují  Barnevernet, jenže...
Foto: wikipedia
Popisek: Norská vlajka

„Barnevernet tvrdí, že k odebírání dětí dochází jen v krajních případech a je to poslední možnost. Ve čtvrtině případů šlo o děti žijící v Norsku,“ prozradil. „Pracovníci instituce se zodpovídají úřadu, který lze přirovnat k českému hejtmanství,“ doplnil publicista.

Některým Norům se postup úřadu nelíbí, ale bojí se ozvat, aby nebyli obviněni z toho, že porušují nepsaná pravidla. Okolí by se k nim pak chovalo podstatně chladněji. Rodičům se například nelíbí, že podnět na Barnevernet mohou podat např. trenér nebo učitel a v některých případech může být této možnosti zneužito.

V Norsku je to zkrátka tak, že se dodržují určité konvence, a pokud je někdo porušuje, je vyloučen z komunity. V radikálních případech může zasahovat i Barnevernet. Mnozí norští rodiče se prý chovají ke svým dětem velmi měkce. České rodiny jsou přísnější. U nás se uplatňují drobné fyzické tresty a podle hosta je to správné. „Nic se nemá přehánět, ale někdy není zbytí,“ vyjádřil svůj názor host. Norské děti mívají pocit, že si mohou dovolit téměř všechno.

Ale pozor, na druhé straně existuje v Norsku pravidlo, že se dětem dávají sladkosti jen v sobotu. A mnozí rodiče to dodržují. V České republice se žádný takový zvyk nectí. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …