Informaci potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „O tomto kroku jsme včera (ve středu) informovali i věřitelský výbor. Bližší podrobnosti a důvody prozatím nebudeme sdělovat,“ řekl Čelechovský.
Firma OKD je od května v úpadku. NWR je jejím vlastníkem. Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.
Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace. Příčinou problémů OKD byly klesající ceny uhlí a předluženost.
Finanční stabilitu OKD podle některých názorů narušily mimo jiné nadměrné dividendy, které si majitelé vypláceli. Společnost Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy, která patří mezi menšinové akcionáře NWR, například uvedla, že firma OKD rozdělila za roky 2006 až 2012 na dividendách celkem 65,3 miliardy korun, přičemž v té době vygenerovala čistý zisk v celkové výši 34,7 miliardy korun.
Vedení OKD tento týden sdělilo, že pro firmu začíná hledat strategického partnera, od nějž očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů zajistí financování útlumu. V dolech nyní pracuje i s dodavatelskými firmami okolo 12.000 lidí.
Před týdnem akcionáři NWR schválili na valné hromadě dobrovolnou likvidaci firmy. Zatím není jasné, co to pro další provoz OKD bude znamenat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk