Bondarenková ve svém textu shrnuje, že nákaza se rozběhla v Číně a další velká ohniska se objevila v Íránu a v Itálii. „Čína k epidemii přistoupila razantně a poučeně z předchozích nákaz MERS a SARS (ostatně viru SARS je COVID příbuzný). Roušky, drsné uzávěry celých aglomerací, testování. Číslům nakažených pacientů asi věřit můžeme – klame každá vláda, více či méně, s tím se musí počítat. Méně se asi dá věřit číslům úmrtnosti, respektive smrtnosti (tj. kolik lidí zemřelo na právě tuto nákazu). Soudím tak ze skutečnosti, že počáteční čísla zemřelých byla velmi nízká a zprávy z jiných zdrojů nebo videa z nemocnic ukazovaly na o dost větší čísla. Je ovšem velkou výhodou, že Čína svá data netajila a sdílela se světem. Můžeme tak činit určité prognózy, zejména co se týká trendu, za jak dlouho se promítne reálný pokles počtu nakažených v oficiálních číslech (že to bude lékařsky ověřeno). Čína také už zaznamenala citelný počet nově nakažených a pomalu se zotavuje. Naopak začala pomáhat dalším zemím, kde vrchol nákazy ještě nebyl dosažen,“ uvedla právnička a zaměřuje se i na opatření přijímaná v dalších zemích.
Své pak píše i k situaci v Česku, kdy podle jejích slov byli v prvním kole nakaženi hlavně lyžaři, což způsobilo, že jsme dlouho měli nulovou úmrtnost. „Nakažení v prvním kole byli totiž ti nejzdravější lidé v republice. Teď už jsme ale v druhém kole, kde je úmrtnost jistě vyšší. Proti Itálii ale máme neskonalou výhodu. Vše se děje později, mohli jsme se připravit, naše zdravotnictví funguje, lidé jsou odhodlaní pomoci. Aktivovala se mezilidská soudržnost, někteří lidé objevili nečekané schopnosti jako například místopředseda vlády Hamáček. Ve vedení státu jsou výkonní lidé. Když někdo nestačí (odvolaná hlavní hygienička), rychle je nahrazen někým, kdo je kompetentní. To všechno jsou znaky společnosti, která má šanci přežít. O dost smutnější pohled je ale do některých dalších států Evropy,“ dodává právnička, s tím, že nyní jsme v Česku těsně před vrcholem nebo přímo na vrcholu čísel nákazy koronavirem.
„Restriktivní opatření vyhlášená českou vládou pojala většina občanů velmi zodpovědně a zároveň kreativně. Mám na mysli například samovýrobu bavlněných roušek, z níž se stala nová móda, která lidi tak aspoň zaměstnala, když už musí sedět doma. Vláda tak mohla ušetřit spoustu peněz, které by stála jejich výroba nebo shánění jednorázových roušek. Úspora umožnila vládě rozdat nějaké peníze mezi lidi, což je fér. Zároveň si ale buďme vědomi, že tyhle peníze vlastně nemáme. Protože se rozpočet nijak zásadně nepřekopal, sekera v něm bude nakonec jistě větší, než se teď avizuje. Pokles ekonomiky bude zřejmě následovat. Nic ovšem nemusí být nakonec tak hrozné. Pokud naši lidé prokážou takovou pohotovost a přizpůsobivost situaci jako dosud, a to včetně Pražáků, což je skoro zázrak, a okolo nás budou stále nakažené státy, které nebudou moci tolik vyrábět, ocitneme se ve výhodné situaci. Je jasné, že bude muset dojít k překopání pracovního trhu a k častějším rekvalifikacím. Vše ale s dobrou náladou a důvěrou v český stát i vlastní schopnosti jistě zvládneme,“ uzavřela Bondarenková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef