„Děkuji, že žil v naší zemi, jsem na to hrdý. A že jsem měl tu čest žít ve stejné době jako on. Tento velký člověk mi bude chybět jako náš vzor. Bojím se, že dnes ho nikdo není schopen nahradit,“ napsal Martin Dvořák, divák pořadu Hydepark, který byl věnován čistě památce bývalého prezidenta a komentářům diváků.
„Když se po revoluci vystřídali prezidenti, byli jsme ještě ve škole a příliš jsme to nevnímali. Přesto když se ve třídě změnil obrázek Husáka na Havla, připadalo nám to jako něco významného. Havla jsem si spojil s vzrušujícím slovem svoboda a na to nikdy nezapomenu,“ napsal další divák Hydeparku.
„Musím se podělit o nevšední zážitek. Dnes dopoledne jsme projížděli společně se synem tunelem podél Vltavy. Ve zpětném zrcátku jsem viděl blikající majáček a po chvíli nás tiše minula zvláštní skupinka vozidel. Mezi dvěma bílými limuzínami černý pohřební vůz,“ uvedl divák Vladimír příběh, z něhož mrazí.
Vynálezce humanitárního bombardování
Ne všichni ale na Pana prezidenta vzpomínají v dobrém.
„Václav Havel byl člověkem, který světu daroval pojem humanitární bombardování a který podporoval válečné zločiny armády USA a jejich spojenců.
Byl také člověkem, který zneužíval ideály, kterými se zaštiťoval. Svou maskou plachého, slušného a sympatického člověka ohlupoval řadu občanů této země. Ideály, které hlásal v roce 1989, zradil svou falešnou a pokřivenou morálku,“ napsal na Facebooku divák, který si říká Alexein Kubánec.
Další divačka k němu ještě dodala citaci z Havlova proslovu o bombardování Kosova: "Domnívám se, že během zásahu NATO na Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů..“ Václav Havel, 29. dubna 1999"
O něco mírnější, avšak stále rozpačitý je i další komentář: „Jako člověk podle mého nebyl špatný. Ale jeho sametový podvod mě mrzí. Neříkám, že může za dnešní situaci, za marast ve kterém žijeme, za zničené, ohlodané torzo, které zbylo z naší republiky, ale jeho úkolem bylo pouze svrhnout jeden režim a nahradit ho jiným. Dál se o naši zem nijak nepostaral a jako "loutka" vlastně ani nemohl. Otázkou potom zůstává, k čemu ta změna režimu? Z front na banány, jsme se přesunuli do front na pracáku...“
Jen díky němu jsme byli vidět
Václav Havel se zasloužil o demokracii a svobodu, vláda se dohodla na zanesení této skutečnosti do zákona. Oblíbeného prezidenta bráni i sami občané.
„Vážení, plivači špíny, vychutnejte si poslední okamžiky, kdy je Česká republika na titulních stránkách světových medíí. Toto se již nebude opakovat, jen za Havla o nás psaly CNN, BBC a všechna další světová media. Velká osobnost to byla! Čest jeho památce,“ vzkázala divačka Hydeparku Alena Bezecná.
„Bylo mi smutno z nenávistných reakcí. Pak jsem si uvědomil, že to je daň za to, že VH byl symbolem celé revoluce i s jejími chybami. I když - byly to chyby? Od piva se volí jednoduchá řešení snadno, ale na jeho pozici by jednal morální člověk stejně,“ vzkazuje divák Honza.
Petr Nepohoda argumentuje i zahraničím: „S výjimkou kubánských medií hodnotí pana prezidenta Havla stejně pozitivně, jako česká, všechna světová media.“
„Bojím se, že s panem Václavem Havlem, odešlo i zrcadlo morálky a černého svědomí naší vlády a s ním odejdou i poslední zábrany bezohlednosti, arogance a chamtivosti našich vládnoucích karieristů. Čest jeho památce,“ pohlédl do možné temné budoucnosti divák Pavel Matějka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe